Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Nie współpracuje z kartą SD po stworzeniu drugiej partycji

współpracuje kartą stworzeniu drugiej partycji

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE Bubuska

Bubuska

Nowicjusz

• Reputacja: 0
  • 5 postów
  • Telefon:Xperia L
  • Android:Nie podano
  • Operator:Play

Napisano 17 marzec 2017 - 02:16

Witajcie!, :)

Nie jestem zbyt doświadczoną (zaawansowaną) użytkowniczką w tej branży, dlatego też po wielu (kilkudniowych) samodzielnych próbach według różnych poradników jednak muszę napisać tutaj z wielką prośbą o pomoc. :(

Próbowałam zrobić drugą partycję na karcie SD aby móc podlinkować coraz to przecież cięższe aplikacje (oryginalna pamięć L-ki już przestaje dawać radę). Telefon zrootowany, dodatkowa partycja utworzona na komputerze programem MiniTool Partition Wizard (jedna partycja z systemem FAT32, a druga ext2). Wszystko fajnie, po uruchomieniu telefonu aplikacja w smarfonie o nazwie App2sd odnajduje zrobioną na komputerze drugą partycję ext2 i sprawnie linkuje pozostałe aplikacje, tylko, że... po zrobieniu dodatkowej partycji sam telefon nie odnajduje pierwszej partycji FAT32 (choć np. Windows identyfikuje ją poprawnie, jako 1/2 pełnej, pierwotnej pojemności karty). W telefonie pojawia się wieczny komunikat "pusta karta SD - sformatuj ją aby działała poprawnie" - jednak po tej operacji nic się nie dzieje i dalej jest to samo, co sprawia, że pierwsza partycja jest bezużyteczna, tak jak by jej wcale nie było.

Czasem (przy różnych próbach i błędach, np. pozostawiając dla testu drugą partycję całkowicie niesformatowaną) zamiast symbolu pustej karty pokazywał, że jest ona uszkodzona. Oczywiście sama karta SD jest całkowicie sprawna, bo gdy jest na niej wyłącznie jedna partycja, telefon ją prawidłowo "widzi" i potrafi zapisywać na niej dane.

Informacje o karcie oraz telefonie, systemie, kompilacji w zrzutach ekranu. Gdzie popełniam błąd?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi! :)

Załączone pliki

Użytkownik Bubuska edytował ten post 17 marzec 2017 - 02:17

• 0

#2 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 1458
  • 16152 postów
  • Telefon:Xperia Z Ultra
  • Android:KitKat (4.4.4)
  • Rom:AICP 7.0 (20141119)
  • Kernel:GreatDevs (1 beta)
  • Operator:Virgin Mobile

Napisano 17 marzec 2017 - 02:49

W sumie prawie śpię więc coś więcej jutro napiszę, ale ja nigdy nie miałem szczęścia do Mini Toola. W większości przypadków urządzenia w ogóle nie widziały drugiej partycji, a w pozostałych w ogóle karty (coś jak u Ciebie, ale Link2SD nie widział też partycji ext).

Jednak korzystając z programu EASEUS Partition Master, wszystko było w porządku.

Najlepiej usuń wszelkie partycje. Stwórz jedną FAT32 jako podstawową (primary) i drugą ext3 lub ext4 (EASEUS nie wspiera 4, też primary) i wtedy próbuj.

Ext2 jest bardzo stary i lepiej korzystać z 3/4. A partycje muszą być podstawowe, aby wszystkie systemu je widziały.

• 1

#3 OFFLINE Bubuska

Bubuska

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 5 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 03:24

W sumie prawie śpię więc coś więcej jutro napiszę, ale ja nigdy nie miałem szczęścia do Mini Toola. W większości przypadków urządzenia w ogóle nie widziały drugiej partycji, a w pozostałych w ogóle karty (coś jak u Ciebie, ale Link2SD nie widział też partycji ext).

Jednak korzystając z programu EASEUS Partition Master, wszystko było w porządku.

Najlepiej usuń wszelkie partycje. Stwórz jedną FAT32 jako podstawową (primary) i drugą ext3 lub ext4 (EASEUS nie wspiera 4, też primary) i wtedy próbuj.

Ext2 jest bardzo stary i lepiej korzystać z 3/4. A partycje muszą być podstawowe, aby wszystkie systemu je widziały.

Dziękuję za odpowiedź, zwłaszcza o tej godzinie :P

Spróbowałam zrobić programem EASEUS i z systemem ext3 po uprzednim usunięciu wszystkiego, jednak skutek jest dokładnie taki sam. Aplikacja smartfonowa rozpoznaje partycję ext3 i linkuje pozostałe aplikacje, zaś FAT32 pozostaje jako "wiecznie pusta" i niesformatowana. A może problem  stwarza sama karta pamięci jako hardware? Jest to Toshiba 8GB, ale niestety nie mam żadnych bliższych danych, pudełka brak.

Edit 1: Ciekawe jest to, że następnie po całej operacji i ponownym włożeniu do kompa pamięć ma..... tylko jedną partycję i to niesformatowaną. Czy to normalne? Chyba nie. telefon sam usuwa drugą partycję. Nie ma znaczenia czy to ext2 czy ext3. Nie mam też żadnych aplikacji działających w tle, które mogłyby to powodować.

Edit 2: Próbowałam nawet zrobić jeszcze inaczej - włożyć kartę z jedną partycją niesformatowaną do tela pozwolić mu stworzyć normalną partycję FAT32 "po swojemu" włożyć kartę do kompa i podzielić istniejącą już partycję na dwie, z czego jedna ext3. I jaki efekt? -> wciąż to samo

Edit 3: gdy eksperymentalnie ustawię drugą partycję ext jako "logiczny". Po uruchomieniu tela ten cały się wykrzacza (aplikacja ustawienia została zamknięta), ale to akurat chyba najmniej sensowna próba.

Edit 4: najciekawszy efekt uzyskuję przy jednej partycji ext3 ustawionej jako primary... Xperia nawet nie bootuje :P

Już szczerze mówiąc nie mam do tego siły. :( Chyba zostaje mi tylko próba na innej karcie.

Załączone pliki

• Załączony plik  lka4.jpg   163,75 KB   5 Ilość pobrań
  • Załączony plik  lka5.jpg   173,34 KB   5 Ilość pobrań

Użytkownik Bubuska edytował ten post 17 marzec 2017 - 05:03

• 0

#4 OFFLINE Mojzesz

Mojzesz

Sensei

• Reputacja: 917
  • 8883 postów
  • Telefon:Inny
  • Rom:Android O Developer Preview
  • Operator:Plus

Napisano 17 marzec 2017 - 07:18

Ewentualnie zamiast partycji sformatuj kartę np pod fat32 i zrób xposed a potem moduł ObbonSD i wtedy pliki data oraz obb możesz trzymać na karcie.

Wysłane z Megurine Luka by Linaire
  • 1

#5 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 16152 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 09:06

Ale nie pliki .apk, a tu mi się wydaje, że o to chodzi. Zwłaszcza, że L ma pamięć podzieloną na 2, nie jak Zetki - jedna wspólna.

@Bubuska

A w jaki sposób tworzysz tę drugą partycję? Usuwasz główną i tworzysz dwie, czy może zmniejszasz ją i z resztek tworzysz ext?

Nie powinno mieć to znaczenia, ale cóż... nie takie rzeczy się zdarzały.

Masz może wgrane na telefonie Recovery? One zwykle mają opcję partycjonowania karty SD i ta opcja zawsze mi działała (usuwa wszystkie partycje i tworzy 2 lub 3 - gdy dodamy partycję SWAP).

Ostatni pomysł to gParted (LiveCD programu lub Ubuntu lub pochodnej tego drugiego). Jeśli po tym programie będzie problem, to albo telefon ma problem, albo program (jak źle montuje, to też mogą być problemy)*, albo karta.

*No właśnie. Spróbuj wyłączyć (Titanium Backup Pro lub coś innego co ma takową opcję) lub usunąć te App2SD i wtedy włóż podzieloną kartę. Jeśli aplikacja tworzyła skrypt montujący drugą partycję, to ten także trzeba usunąć (wtedy aplikacji już nie bardzo, ale na wszelki i tak lepiej usunąć).

• 1

#6 OFFLINE Bubuska

Bubuska

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 5 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 05:27

Ewentualnie zamiast partycji sformatuj kartę np pod fat32 i zrób xposed a potem moduł ObbonSD i wtedy pliki data oraz obb możesz trzymać na karcie.

Chcę trzymać na karcie najwięcej jak to możliwe, ponieważ L-ka ma naprawdę mało pamięci.

Ale nie pliki .apk, a tu mi się wydaje, że o to chodzi. Zwłaszcza, że L ma pamięć podzieloną na 2, nie jak Zetki - jedna wspólna.

@Bubuska

A w jaki sposób tworzysz tę drugą partycję? Usuwasz główną i tworzysz dwie, czy może zmniejszasz ją i z resztek tworzysz ext?

Nie powinno mieć to znaczenia, ale cóż... nie takie rzeczy się zdarzały.

Masz może wgrane na telefonie Recovery? One zwykle mają opcję partycjonowania karty SD i ta opcja zawsze mi działała (usuwa wszystkie partycje i tworzy 2 lub 3 - gdy dodamy partycję SWAP).

Ostatni pomysł to gParted (LiveCD programu lub Ubuntu lub pochodnej tego drugiego). Jeśli po tym programie będzie problem, to albo telefon ma problem, albo program (jak źle montuje, to też mogą być problemy)*, albo karta.

*No właśnie. Spróbuj wyłączyć (Titanium Backup Pro lub coś innego co ma takową opcję) lub usunąć te App2SD i wtedy włóż podzieloną kartę. Jeśli aplikacja tworzyła skrypt montujący drugą partycję, to ten także trzeba usunąć (wtedy aplikacji już nie bardzo, ale na wszelki i tak lepiej usunąć).

Druga partycja, jak pisałam wyżej, była tworzona:

1) zarówno jakby "z" istniejącej już FAT32

jak też

2) po całkowitym usunięciu wszystkich partycji i tworzona z części niesformatowanej.

Efekt był taki sam, więc nie tu leży problem.

Udało się dorwać inną kartę pamięci - co prawda też Toshiba i 8GB, ale jednak jakby inne - niestety skutek dalej jest ten sam, więc hardware'owa przyczyna również odpada, chyba że adapter do karty nawala? :biggrin:

Aplikacja App2SD, która próbowała montować partycję telefonu została również dla prób usunięta, a cała operacja powtórzona. Chyba po samym usunięciu tej aplikacji skrypt montujący nie powinien już zaskakiwać? W każdym razie usunięcie aplikacji nic nie zmienia, więc tu nie chodzi o to że nawet ewentualnie apka źle montuje drugą partycję, bo telefon nie widzi pierwszej partycji nawet "na sucho".

Nie mam zainstalowanego Recovery i niestety nie za bardzo wiem jak to zrobić. Podjęłam za to próbę stworzenia partycji samym programem App2SD (po ponownej jego instalacji), ale w tej sytuacji jest na odwrót. Telefon widzi partycję FAT, ale nie widzi ext i nie może linkować aplikacji ani nawet zamontować drugiej partycji (apka twierdzi, że druga partycja nie istnieje i nie można jej stworzyć z powodów dla mnie niezrozumiałych (nie znaleziono czegoś tam) ;) .

To chyba może być już tylko problem z samym Andkiem...

Przymierzam się do gParted. Dam znać, gdy spróbuję.

Załączone pliki

Użytkownik Bubuska edytował ten post 18 marzec 2017 - 05:33

• 0

#7 OFFLINE Mojzesz

Mojzesz

Sensei

• 8883 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 07:41

No 5,7gb dla użytkownika to nie jest mało, więc ja nigdy bym nie dzielił karty na partycje, bo jeśli już to exfat i ext4

• 1

#8 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 16152 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 10:30

Skrypt został już utworzony i jest w systemie (obstawiam /etc/init.d oraz /system/etc/init.d <- to jest ten sam folder), a przynajmniej tak u mnie działa Link2SD i działała aplikacja AppMgr (App 2 SD). Wtedy, mimo braku aplikacji sterującej, system dalej montuje drugą partycję.

PS. Ta biała lepsza. Sam mam taką, choć 128 GB i śmiga jak Kubica :P

• 1

#9 OFFLINE Mojzesz

Mojzesz

Sensei

• 8883 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 12:09

A to lepiej zrobić w sunie swap pamięci niż bawić się partycjami.

• 1

#10 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 16152 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 21:31

Ale to robisz swap części pamięci zamontowanej jako /sdcard, czyli tej na dane, a nie /data, czyli tej na aplikacje.

A, jako że @op korzysta z aplikacji App2SD, to wydaje mi się, że próbuje powiększyć miejsce na aplikacje.

• 1

#11 OFFLINE Mojzesz

Mojzesz

Sensei

• 8883 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 22:45

Tutaj racja ale partycja data mając 1.57gb jak będzie zapelniana to da się przenieść wtedy na pamięć wewnętrzną (kartę pamięci) plik apk wraz z danymi :).

• 1

#12 OFFLINE Bubuska

Bubuska

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 5 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 06:49

Tutaj racja ale partycja data mając 1.57gb jak będzie zapelniana to da się przenieść wtedy na pamięć wewnętrzną (kartę pamięci) plik apk wraz z danymi :).

Usunięcie skryptu montowania również nic nie dało, a ostatniej szansy czyli gparted nie wypróbowałam. Jednak faktycznie, przemianowanie niektórych aplikacji do "użytkownika" z "systemowych" i przenoszenie danych do pamięci wewnętrznej, która była niewykorzystana jest bardzo dobrym pomysłem - i nie wiąże się z koniecznością robienia partycji na karcie.

Korzystając jednak z okazji już nie zakładając nowego tematu, chciałabym poprosić Was o pomoc we wskazaniu programu lub jakiejś instrukcji (nie doszukałam się na forum), ponieważ nie jestem pewna czy robię to poprawnie. Aplikacją TitaniumBackup udało mi się przenieść jedynie pliki .apk jednak bez żadnych innych danych, co powoduje, że w połowie są one w telefonie a w połowie w pamięci wewnętrznej (swoją drogą nazywaną w różnych aplikacjach "kartą SD" zamiast pamięcią wewnętrzną, ale tym się nie przejmuję). Czy i w jaki sposób mogę przenieść najlepiej wszystko (nie tylko .apk i lib) do pamięci wewnętrznej?

Załączone pliki

• 0

#13 OFFLINE Mojzesz

Mojzesz

Sensei

• 8883 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 07:28

A to tak nie da rady. Data zostaje na data tak czy tak.

• 1

#14 OFFLINE Bubuska

Bubuska

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 5 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 09:06

A to tak nie da rady. Data zostaje na data tak czy tak.

Tak czy siak, dzięki. :) .

• 0

#15 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 16152 postów

Napisano 24 marzec 2017 - 20:15

@Mojzesz

No nie wiem. Link2SD pozwala przenieść i /data/data i /data/lib oraz /data/dalvik-cache.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: współpracuje, kartą, stworzeniu, drugiej, partycji

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.