Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
 • Log In with Google      Logowanie »   
 • RejestracjaOgłoszenie: Wgrywanie oprogramowania programem Flashtool


Napisane przez juggler


juggler

  Administrator

 • Reputacja: 694
 • 5649 postów
 • Skąd:Warszawa
 • Telefon:Xperia XZ Premium Dual
 • Android:Pie (9.0)
 • Rom:47.2.A.2.33
 • Kernel:stock
 • Operator:Play
Na naszym forum znajdziesz kilka poradników dotyczących wgrywania oryginalnego oprogramowania za pomocą programu Flashtool. Wszystkie są do siebie bardzo podobne, różnią się zazwyczaj tylko szczegółami. Stąd powstał pomysł stworzenia poradnika ogólnego, który został podpięty globalnie jako ogłoszenie.


Wprowadzenie

Czym jest Flashtool ?

Flashtool jest programem dla systemów Windows oraz Linux, pozwalającym na tzw. "flashowanie" plików wchodzących w skład oprogramowania Twojego telefonu.Obecnie aplikacja jest na tyle rozwinięta, że umożliwia wykonanie także kilku innych operacji, jednak w tym poradniku ograniczamy się tylko do wgrywania oryginalnego oprogramowania. Oryginalne oprogramowanie to tzw. oprogramowanie "stock", czyli takie które pochodzi od producenta urządzenia lub operatora sieci.
Korzystając z programu Flashtool niejako instalujemy na swoim telefonie to samo oprogramowanie, które moglibyśmy uzyskać przy pomocy oficjalnych narzędzi od Sony. Flashtool jest narzędziem nieoficjalnym i rozwijanym niezależnie.

Po co korzystać z Flashtoola, skoro są inne oficjalne narzędzia ?

Część osób może zadać pytanie po co w ogóle używać programu Flashtool, skoro Sony udostępnia oficjalny program do aktualizacji/naprawy systemu(chodzi o PC Companion). Odpowiedź jest prosta. Programem od Sony nie wgracie starszej wersji oprogramowania, nie uzyskacie softu przeznaczonego pod inny region bez grzebania w plikach systemowych. Więcej różnic zawarłem w tabeli poniżej.

Dołączona grafika


Czy korzystanie z Flashtool łamie zasady gwarancji ?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Z jednej strony jest to ingerencja w oprogramowanie, z drugiej wgrywamy przecież oficjalny system. Niemniej jednak przyznawać się do używania nieoficjalnego oprogramowania nie warto, bo może to skończyć się anulowaniem gwarancji. Telefony Sony nie posiadają licznika flashowania, więc sprawdzić to czym urządzenie było potraktowane jest trudno. Warto jednak zapamiętać jaki firmware (oprogramowanie) nasze urządzenie posiada zanim użyjemy Flashtoola. Chodzi tutaj głównie o "kustomizację" czyli dostosowanie telefonu pod dany region. Dzięki temu będziemy mieli możliwość przywrócenia takiego systemu, jaki był na naszym urządzeniu w chwili kupienia. Ta opcja przydaje się, gdy nasz smartfon pochodzi od operatora sieci komórkowej, który dodaje od siebie masę dodatków promujących sieć (branding). Operator taki może mieć pewne obiekcje co do tego, że chcemy skorzystać z gwarancji, a mamy "czyste" oprogramowanie.

Skąd pobrać Flashtool ?

Flashtool możemy pobrać ze strony Flashtool.net. Program wymaga zainstalowanych sterowników. Można je dograć z pomocą tego poradnika po zainstalowaniu Flashtoola.


Wgrywanie oprogramowania programem Flashtool

I. Przygotuj się!

1. Przed przystąpieniem do wgrania oprogramowania trzeba się do tego przygotować. Sugeruje się, aby poziom naładowania baterii w chwili flashowania wynosił przynajmniej 50%. W rzeczywistości wystarczy nawet kilka procent, ale jeżeli nie chcesz ryzykować - naładuj akumulator.

2. Chcesz wgrać oprogramowanie, więc musisz mieć co wgrać. W związku z tym potrzebujesz pliku o rozszerzeniu ftf, który to możesz uzyskać na dwa sposoby (a lub b):
 • a) Pobrać go z naszego działu Firmware [Rekomendowane]
 • b) Pobrać go z sieci. Często pliki do Flashtoola są uploadowane na zewnętrzne serwery. Linki do nich znajdziesz u nas na forum w dziale z Firmware lub np. na forum XDA. Możesz również poprosić o podlinkowanie takiego pliku w dziale Poszukiwania. Osoby, które posiadają większe doświadczenie powinny wskazać Ci odpowiedni firmware i źródło skąd go możesz pobrać.
 • c) Pobrać go bezpośrednio przy użyciu Flashtoola. Program umożliwia pobranie oprogramowania za pomocą wbudowanej opcji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ. Niestety możesz nie znaleźć wszystkich wersji oprogramowania w ten sposób.
3. Sprawdź czy posiadasz zainstalowane sterowniki. Już o tym wspominałem wcześniej, jednak wiele osób o tym zapomina. Najprostszym sposobem sprawdzenia czy w naszym systemie mamy zainstalowane sterowniki jest podłączenie wyłączonego telefonu przytrzymując odpowiedni klawisz. W wielu przypadkach jest to klawisz ściszania (VOL -). Gdy telefon posiada fizyczny klawisz "Wstecz" to najczęściej wtedy jego przytrzymujemy. Możesz zapytać na forum, jaki klawisz odpowiada za przejście w tryb flashmode, jeśli masz z tym problem. O wejściu w tryb FlashMode zwykle informuje zielona dioda w telefonie (o ile telefon taką ma) oraz komunikat w Flashtool o treści "Device connected in flash mode". Przez cały ten czas telefon nie uruchamia się.

Dołączona grafikaII. Wgrywamy oprogramowanie programem Flashtool

1. Odłącz telefon od komputera i uruchom program Flashtool za pomocą "FlashTool.exe" lub "FlashTool64.exe".
2. Kliknij ikonę pioruna (1) w programie.

Dołączona grafika


3. Z okna, które teraz zobaczysz wybierz opcje "Flash Mode" (1). W kolejnym kroku kliknij "OK" (2).


Dołączona grafika


4. W kolejnym oknie rozwijamy drzewko interesującego nas modelu (1). Następnie wybieramy interesujący nas firmware (2) i klikamy [Flash] (4). Uwaga! Poniższy zrzut ekranu jest poglądowy i zaznaczony na nim firmware przeznaczony jest dla Xperii Z Ultra. Pamiętaj, że Ty masz wybrać swój pobrany firmware.
Z prawej strony są dodatkowe opcje - interesuje nas tylko sekcja Wipe (3), w której, gdy wgrywamy całe oprogramowanie na nowo, powinny być zaznaczone wszystkie dostępne opcje.
PS. W najnowszych wersjach Flashtoola opcja Cache została przesunięta z sekcji Wipe do Exclude. Powinna być odznaczona!
Pozostałe opcje w tym momencie nie powinny Cię interesować. Jeżeli jednak chciałbyś/chciałabyś zgłębić tajniki tajemnej wiedzy możesz przejść do tematu, gdzie wytłumaczono ich znaczenie.

Dołączona grafika


Tak wygląda to okno w starszych wersjach (0.9.18.6 i starszych):

Spoiler:
W starszych wersjach nie trzeba rozwijać drzewka, wszystkie softy są dostępne na liście:Dołączona grafika


5. Program chwilę "pomyśli". W zależności od rozmiaru oprogramowaniu prędzej czy później na ekranie naszego monitora ujrzymy kolejne okno - tym razem z prośbą o podłączenie urządzenia. Rysunek na nim zawarty sugerował będzie naciśnięcie klawisza wstecz oraz jednoczesne podłączenie telefonu. Starsze telefony właśnie w ten sposób są podłączane do programu. Ty jednak prawdopodobnie posiadasz nowsze urządzenie więc zamiast fizycznego klawisza "Wstecz" (którego przecież nie masz) musisz nacisnąć inny klawisz pozwalający na wejście w odpowiedni tryb. Dość często jest to VOL-, jednak nie jest to reguła. Jeżeli nie wiesz jaki klawisz pozwoli Ci przejść do FlashMode - zapytaj u nas na forum lub poszukaj takiej informacji w sieci. Pamiętaj by podłączając telefon cały czas trzymać klawisz. W momencie gdy okno pokazane na poniższym obrazie zniknie możesz zwolnić przycisk.

Dołączona grafika


6. Program rozpocznie flashowanie firmware'u. Należy zaczekać i najlepiej nie wykonywać żadnych innych czynności na komputerze. Proces może potrwać nawet kilkanaście minut. O postępie będzie informował dolny pasek.

Uwaga! Jeżeli pojawi się jakiś problem podczas flashowania, wystąpi jakiś błąd sugeruję wykonać zrzut ekranu takiego problemu. Trudno nam będzie Ci pomóc drogi użytkowniku, jeżeli nam tylko napiszesz "nie chce się wgrać i kropka". W czasie wgrywania systemu pod koniec może pojawić się błąd dotyczący simlocka. Ta część oprogramowania jest pomijana, jeżeli telefon go nie posiada. Tym się nie przejmujemy. W pozostałych przypadkach zakładamy temat na forum i przedstawiamy problem wraz ze zrzutem ekranu.

7. Gdy pasek postępu przejdzie do końca program poinformuje nas o zakończeniu działania. Na ekranie pojawi się informacja z prośbą o odłączenie telefonu i jego uruchomienie (komunikat w j. angielskim).

Dołączona grafika


8. Teraz możemy odłączyć nasze urządzenie i je uruchomić. Pierwszy start może trwać nawet kilka minut, tym się jednak nie przejmujemy. Nie zrażamy się i nie panikujemy gdy telefon dosyć długo stoi na logo lub animacja startowa pojawia się wyjątkowo wiele razy. Jest to charakterystyczne dla pierwszego uruchomienia. Kolejne uruchomienia będą już dużo szybsze.

Poradnik został przygotowany na podstawie kilku innych zamieszczonych tu na forum. Dziękuję osobom, które zamieściły zrzuty ekranu.

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.