Xflasher wspiera w chwili obecnej Xperie wydane do 2016 roku oraz nowsze korzystające z tego samego Vendor ID (VID) oraz Product ID (PID) co starsze modele (L1, XA1, XA1 Ultra, czy XZs). Nowe modele (jak XZ Premium) korzystają z innego VID i PID - odpowiednio 0fce i b00b. Xflasher wspiera stary protokół flashowania, a dodanie nowego mogłoby powodować błędy podczas współpracy ze starszymi modelami, stąd autor wydał oddzielną aplikację Newflasher, która wspiera jedynie urządzenia z nowymi VID i PID.
I. Przed rozpoczęciem
1. Podobnie jak z Flashtoolem, najlepiej, aby bateria była naładowana przynajmniej w tych 50%. Przy mniejszym poziomie naładowania może dojść do rozładowania w trakcie wgrywania systemu, a tego byśmy nie chcieli.
2. O programie poczytać możemy w jego temacie na XDA:
4. Pobierz oprogramowanie - do znalezienia w naszym dziale Firmware oraz w sieci (program wykorzystuje te same softy co Flashtool) lub można je pobrać poprzez program XperiFirm (najlepsze jest to, że nie trzeba przetwarzać go do pliku .ftf).
4.1. Rozpakowujemy archiwum partitions.zip(1), aby otrzymać folder zawierający znajdujące się w nim pliki .sin.
Najprościej rozpakować poprzez 7zip (PPM->7-zip->Wypakuj do "partition\") lub WinRAR (PPM->WinRAR->Wypakuj do partition\).
4.2. Modele XA2 i XA2 Ultra posiadają pojedynczy plik partition-X.sin.
Stąd musimy ręcznie stworzyć folder o nazwie partition i tam przenieść ten plik.
5. Zainstaluj sterowniki Flashmode - są one dokładnie te same, co przy korzystaniu z Flashtoola, czy Xperia Companion. Jeśli masz je już wgrane, to nie musisz nic zmieniać
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do tego tematu:
Po pobraniu pliku.zip z programem i rozpakowaniu go, naszym oczom ukaże się 8 plików.
bewflasher.exe - (2) rozpoczyna wgrywanie softu w systemie Windows,
Pozostałe newflasher.X - (1) i (3) rozpoczyna wgrywanie softu w systemach UNIX (Linux oraz Android)
III. Faktyczne wgrywanie softu:
Jeśli rozpakowaliśmy już program i pobraliśmy oprogramowanie do naszego urządzenia, to możemy rozpocząć jego wgrywanie.
W przeciwieństwie do Xflashera, gdzie możemy edytować skrypt, aby wgrać wybrane pliki, Newflasher wgrywa wszystko co znajdzie w folderze. Aby wskazać co ma wgrać po prostu usuwamy zbędne pliki z folderu z programem. Jak czegoś nie będzie to program po prostu tego nie wgra.
III.a. Windows (screeny z Windows 8.1):
1. Początkowy układ po rozpakowaniu wygląda tak: Gdzie newflasher.exe(1) to program, z którego będziemy korzystać w systemie Windows.
2. Jeśli posiadamy oprogramowanie pobrane przez XperiFirm to kopiujemy jego zawartość do folderu z Newflasherem (lub Newflasher do folderu z oprogramowaniem, bez różnicy, ważne, aby były razem w jednym folderze). Jeśli pobraliśmy plik .ftf, to najpierw go rozpakowujemy (np. programem 7zip), a następnie kopiujemy zawartość powstałego folderu do folderu z Newflasherem (lub Newflasher do folderu z oprogramowaniem).
3. Otrzymamy wtedy taki układ plików: Gdzie (1) i (2) to właśnie nasze oprogramowanie, (1) to folder boot (już powinien istnieć), a (2) to folder zawierający pliki wypakowane z archiwum partition.zip. Zrzuty ekranu pochodzą z softu 45.0.A.5.1 Central Europe 1 dla Xperii XZ Premium, stąd przy przy innych softach (a tym bardziej tych dla innych Xperii), ich liczba może być inna.
3b. Wnętrze folderu boot(1) wygląda tak:
A tak wygląda wnętrze folderu partition(2) (w przypadku modeli XA2 i XA2 Ultra plik będzie tylko jeden):
4. Teraz podłączamy urządzenie w trybie Flashmode.
5a. Po podłączeniu uruchamiamy plik newflasher.exe. (v1) Uruchomi się okno CMD, a program rozpocznie wgrywanie systemu. (v2+) Uruchomi się okno CMD, program przetestuje, czy jest wystarczająco miejsca na dysku (1) (aby nie doszło do przerwania w trakcie wgrywania). Następnie zapyta (2), czy chcemy wgrać sterowniki (te same co z Flashtoola, a więc jeśli je wgraliśmy, to już nie musimy). Jeśli wpiszemy y(1) i wciśniemy ENTER, to program stworzy archiwum GordonGate.7z(2) zawierające sterowniki trybu Flashmode.
Po jego rozpakowaniu otrzymamy czyste sterowniki do wgrania poprzez Menedżer Urządzeń.
5b. Jeśli wpiszemy n(1) i wciśniemy ENTER, to rozpocznie się wgrywanie systemu.
Jako, że nie posiadam urządzenia z 2017 roku, to program nie pozwolił mi na cokolwiek, wyświetlając błąd braku takowego urządzenia (2). W przypadku podłączonego urządzenia koniec logu, poprawnie zakończonego wgrywania firmware, będzie wyglądać tak: Linijka oznaczona (3) oznacza pomyślne wgranie systemu.
6. Teraz wyłączamy okno CMD, a następnie odłączamy urządzenie od komputera i możemy je uruchomić.
III.b. Linux (screeny z Ubuntu 12.04.5):
1. W przypadku Linuxa sposób działania programu jest podobny, a wręcz identyczny. W inny sposób jednak uruchamiamy program, bo korzystając z Terminalu.
2. Do uruchomienia skorzystamy z innych plików. Najprawdopodobniej wystarczyć nam będą newflasher.i386 oraz newflasher.x64(1), bo z Linuxa najpewniej będziemy korzystać na komputerze z takim procesorem, a nie ARM (choć takie też się zdarzają, np Google Nexus 7, czy ASUS Transformer, gdzie są nieoficjalne sposoby instalacji pełnego systemu Linux).
3. Do folderu kopiujemy oprogramowanie do wgrania na nasze urządzenie (lub Newflasher do folderu z oprogramowaniem).
Gdzie (1)i (2) to właśnie nasze oprogramowanie, (1) to folder boot, a (2) to folder z plikami wypakowanymi z archiwum partition.zip. Pliki ze zrzutu to soft 45.0.A.5.1 Central Europe 1 dla Xperii XZ Premium, stąd przy przy softach dla innych Xperii, ich liczba będzie inna.
4. Następnie uruchamiamy Terminal i wykonujemy odpowiednie komendy dzięki którym rozpoczniemy wgrywanie systemu. Komendy wykonujemy jako użytkownik z dostępem do praw Roota. Każdą potwierdzamy klawiszem [ENTER]:
1. sudo su - (1) czyli nadanie terminalowi praw Roota. 2. cd X - (2) czyli przejście do folderu, w którym znajduje się program Newflasher. 3. Teraz podłączamy urządzenie (na które wgrywamy soft) w trybie Flashmode. 4. ./newflasher.X - (3) czyli wykonanie jednego z plików, aby rozpocząć wgrywanie systemu: - newflasher.i386 - wykonujemy, gdy komputer posiada procesor 32 bitowy, - newflasher.x64- wykonujemy, gdy komputer posiada procesor 64 bitowy. Program przetestuje wolne miejsce na dysku (1). Także tutaj brak urządzenia nie pozwolił mi na przetestowanie programu (2).
5. Gdy jednak urządzenie jest podłączone, to po wpisaniu ostatniej komendy rozpocznie się wgrywanie softu.
6. Po zakończeniu wyłączamy okno Terminala, a następnie odłączamy urządzenie od komputera i możemy je uruchomić.
III.c. Android (screeny z PAC-man 4.4.4):
1. W przypadku korzystania z programu musimy mieć dostęp do praw użytkownika ROOT, a port USB urządzenia musi wspierać OTG.
2. Sam program wygląda tak samo, ale interesują nas inne pliki (1) i (2).
3. Także tutaj kopiujemy do folderu z programem samo software, które chcemy wgrać (lub program do folderu z oprogramowaniem, nie robi to różnicy).
4. Następnie uruchamiamy Terminal (np. program Terminal Emulator) i w nim po kolei wpisujemy odpowiednie komendy, każdą potwierdzając klawiszem [ENTER]. 1. su - (1) czyli nadanie terminalowi praw Roota. 2. cd X - (2) czyli przejście do folderu, w którym znajduje się program Newflasher.
3. Teraz należy podłączyć w trybie Flashmode urządzenie, na które wgrywamy soft. 4. ./newflasher.X - (3) czyli wykonanie jednego z plików, aby rozpocząć wgrywanie systemu: - newflasher.arm32 wykonujemy, gdy urządzenie z którego wgrywamy ma 32 bitowy procesor ARM, - newflasher.arm32_pie wykonujemy, gdy powyższy nie chce działać na nowszych wersjach systemu, - newflasher.arm64 wykonujemy, gdy jest to 64 bitowy procesor ARM, - newflasher.arm64_pie wykonujemy, gdy powyższy nie chce działać na nowszych wersjach systemu, - newflasher.i386 wykonujemy, gdy urządzenie posiada procesor firmy Intel. Program przetestuje wolne miejsce na dysku (1).
Także i tu nie udało mi się zdobyć logu z wgrania systemu (2).
5. Gdy jednak urządzenie jest podłączone, automatycznie rozpocznie się wgrywanie softu.
6. Gdy wgrywanie się skończy, wyłączamy aplikację Terminala, a następnie odłączamy urządzenie.
XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia.
Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.