Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Ładowanie baterii

ładowanie baterii xperiach

34 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE Groygle

Groygle

The Angel

• Reputacja: 103
  • 1236 postów
  • Telefon:Inny
  • Android:10
  • Rom:Stock
  • Kernel:Stock
  • Operator:Orange

Napisano 03 kwiecień 2016 - 14:04

Cześć. Nie wiedziałem, gdzie wrzucić, więc dałem tutaj.
Mam kilka pytań odnośnie ładowania:

- Czy powinno się ładować zawsze do 100% czy nie ma to żadnego znaczenia?
- Czy częste ładowanie baterii niższy ją bardziej? (np. 2 razy w ciągu dnia, przykład: mam 15% ładuję do 60%, muszę gdzieś wyjść i zabieram tel, wracam wrzucam tel znów na ładowarkę).
- Lepiej ładować na wyłączonym telefonie czy włączonym?

Za odpowiedź na którekolwiek pytanie będę bardzo wdzięczny, ale najbardziej zależy mi na 1 :)

• 0

#2 OFFLINE rt1

rt1

Mod emeryt

• Reputacja: 865
  • 5794 postów
  • Android:Nie podano

Napisano 03 kwiecień 2016 - 14:13

Wg mnie to :

Pierwsze,  no najlepiej by tak było dla baterii,  jednak jak wiadomo nie zawsze tak się da. Ale warto podtrzymać trochę na tych "100'% 

Niby nie szkodzi bo li-on mają być przystosowane do tego ale to wychodzi po czasie 

Raczej lepiej na wyłączonym bo szybciej oraz,  wtedy bateria nie jest równocześnie rozładowywana np. Podczas używania telefonu,  ale jeśli ładuje się na włączonym (co robi chyba prawie każdy,  a przynajmniej większość ludzi) i szybciej się ładuje niż rozładowuje to nie powinno być negatywnych skutków 

• 0

#3 OFFLINE Groygle

Groygle

The Angel

• Autor tematu
  • 1236 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 14:24

Rozumiem. Na ogół ładuję do 100% i zostawiam jeszcze na parę minut jednak czasem nie mogę i po prostu ładuję do jakiegoś czasu, odłączam i potem ładuję drugi np. zaraz za parę godzin.

Czyli po prostu najlepiej za każdym razem ładować do 100% na wyłączonym telefonie tak?

Użytkownik Groygle edytował ten post 03 kwiecień 2016 - 14:31

• 0

#4 OFFLINE rt1

rt1

Mod emeryt

• 5794 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 14:32

Teoretycznie tak, ale to raczej nie ma dużego wpływu na baterię.  Mi również zdarza się różnie ładować baterię 

• 0

#5 OFFLINE Groygle

Groygle

The Angel

• Autor tematu
  • 1236 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 14:46

Pytam z ciekawości bo nie mogłem nic znaleźć na stronie Sony Mobile ani też w instrukcji obsługi :D A ciekawiło mnie po prostu :P

• 0

#6 OFFLINE Cisuwa

Cisuwa

Ostatni poziom wtajemniczenia

• Reputacja: 182
  • 1574 postów
  • Telefon:Xperia M4 Aqua
  • Android:Marshmallow (6.0.1)

Napisano 03 kwiecień 2016 - 15:20

Ostatnio czytałem o ładowaniu właśnie i pisali aby nie ładować do 100% a tym bardziej nie zostawiać telefonu na dłużej gdy naładowany. Ładować często i krótko tj. np przy 50% podłączyć i naładować np do 80%. I ważne, nie pozwolić baterii osiągnąć stanu poniżej 20%

• 0

#7 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2103
  • 21161 postów
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:stock PPWS29.131-27-1-11
  • Kernel:stock

Napisano 03 kwiecień 2016 - 19:49

Zgodnie z informacjami producentów powinno się podłączać do ładowania przy 10-15%, a odłączać przy 90-95%.

Jednak obecna generacja baterii nie ma efektu pamięci, więc jeśli coś się ma zepsuć to się zepsuje bez względu jak ładujemy.

• 0

#8 OFFLINE Cisuwa

Cisuwa

• 1574 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 20:59

Najlepiej znoszą małe rozładowania i niewielkie doładowania (najlepiej nie do 100%). Podczas takich cykli ogniwo nie przegrzewa się, co byłoby dla niego zabójcze. Rozładowując akumulator nie więcej niż do 50% pojemności można znacząco dłużej zachować sprawność ogniw.

Rozładuj raz w miesiącu do wyłączenia

A jednak! Mimo że powyżej namawiamy do częstego doładowywania, to producenci zalecają pełne - w dozwolonym zakresie - rozładowanie akumulatorów średnio raz w miesiącu w celu kalibracji wewnętrznych systemów zliczających pojemność baterii. Taki zabieg poprawia system wyliczający czas pracy przy danym załadowaniu akumulatora. Wskaźnik czasu pracy akumulatora po prostu będzie dokładniejszy.

Taka kalibracja jest ważna z punktu widzenia procesora w akumulatorze, który pilnuje, aby ten... nie rozładował się całkowicie i w odpowiednim momencie wyłącza zasilanie aparatu lub smartfona. Takie całkowite rozładowanie, do zera, jest niezwykle szkodliwe dla ogniw - dlatego właśnie akumulatorki bardzo długo nieużywane mogą już nigdy nie zadziałać. Należy również pamiętać, że jest to zabieg dbający tylko o elektroniczną część akumulatora - na procesy chemiczne w samych ogniwach nie ma bezpośredniego wpływu.

Nie przechowuj akumulatorów naładowanych 100% Przerywaj ładowanie po pełnym naładowaniu, a nawet wcześniej

Ostatnie doniesienia ze świata akumulatorów mówią, że należy od razu odpiąć baterię od ładowarki, gdy ta pokaże pełne naładowanie. Okazuje się, że nasz zwyczaj zostawiania akumulatorów na noc do ładowania jest dla nich szkodliwy. Fachowcy twierdzą, że powinniśmy generalnie unikać ładowania "pod korek", do 100%.

Wyłącz urządzenie, które ładujesz Podsumowanie

Wszystkie powyższe rady należy stosować z rozsądkiem. Pamiętajmy, że to akumulator jest dla nas, a nie my dla akumulatora. Jeżeli potrzebujemy pełnego naładowania, to nie wahajmy się naładować 100%.  Jednak fachowcy twierdzą, że przy prawidłowej eksploatacji ogniw jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę cykli z deklarowanych przed producenta średnich 500-600 do nawet kilku tysięcy, a długość życia zwiększyć ze średnich 2 lat do ponad 3. W warto więc chyba wziąć sobie kilka z tych porad do serca.

• 1

#9 OFFLINE rt1

rt1

Mod emeryt

• 5794 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 21:18

W skrócie powiem  (napiszę   :P )  tak: w te "badania"  czy "fachowców",  "ekspertów"  itd nie warto i lepiej nie wierzyć,  gdyż wynik tego "badania" zależy od tego kto je sponsoruje. Niestety taka jest rzeczywistość,  to dalej marketing, biznes.  niech każdy zada sobie pytanie czy będąc takim "ekspertem"  wydałbyś niewiadomo ile kasy na badania,  itd,?  No nie ale jak ktoś zapłaciłby za to to już inna kwestia. 

Co do ładowania to przerywane ładowanie to teoria wyssana z palca,  a dlaczego?  Już piszę.  Mając jeszcze Lke testowałem różne metody ładowania i najlepszy wynik na czasie pracy na ładowaniu osiągała przy następującym schemacie.  tylko na początek dodam że nie zawsze była możliwość tak ładować,  ale wyniki przy tym były lepsze. 

Podłączona do ładowania była mniej więcej przy 5-15%,  ładowana do 100% plus parę minut,  odłączana i używana.  Wtedy następuje ten "szybszy" spadek bateri o paręnaście procent,  np do 86%,  po czym albo używana była jeszcze do ok. 80% albo podłączana do ładowania,  i wtedy do 100% plus z pół godziny i koniec procesu.  

Ten tzw. Szybki spadek bierze się z błędu pomiaru i po jakimś czasie od odłączenia od ładowarki był poprawny odczyt i jak wtedy po doładowaniu była naładowana tak naprawdę do pełna,  czyli praktycznie,  to i dłużej trzymała niż gdy od razu po pierwszym naladowaniu się używało do stanu "słabej baterii"

A na ładowaniu "przerywanym trzymała najgorzej.

• 0

#10 OFFLINE Cisuwa

Cisuwa

• 1574 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 22:00

Tu nie chodzi o czas pracy na ładowaniu, tylko na żywotności baterii. A co do teorii przerywanego ładowania, to każde źródło podaje tą informację.

Nie wiem dlaczego tak jest, widocznie to prawda. Chcesz poprzeć swoją teorię daj jakiś dowód.

Jak opisujesz u siebie obserwacje, u mnie nie wystąpiły nigdy, ładowałem różnie na ful, na ful całą noc i pawie na 100 % i zachowywała się tak samo.

Nie każda informacja w internecie jest prawdą, a może być wielokrotnie powielana, nie znaczy, że każdy artykuł korzysta z tych samych źródeł

I co ma wspólnego sponsorowanie testu, jak mowa nie jest o ogniwach konkretnych producentów a konkretnych typów. Każdy typ ma wady i zalety, a starsze ogniwa stosuje się właśnie pomimo pewnych zalet. Może Ni-Cd już wyszły z użycia, ale inne nie. Badania nie wykazują kto produkuje lepsze ogniwa takie czy takie, bo rodzaj danego typu ogniwa jest jeden. Badania wykazują właściwości chemiczne i fizyczne i jaki wpływ mają warunki użytkowania.

Skoro producenci tak podają, to prawdopodobnie sami robili badania (wielkie koncerny jak Sony) i zalecają nie ładować do 100%

I na koniec fakt. Kolega miał wkrętarkę. Takie zalecenia były, nie rozładowywać i odłączyć po naładowaniu. Ale kto na to patrzył. Akumulator co prawda szybko się naładowywał, ale kto w robocie będzie na to patrzył. Ku naszemu zdziwieniu, po 3 miesiącach akumulator zdechł. Pomimo naładowania wkrętarka działała parę sekund. A ogniwo mi jeszcze wtedy nieznane, "takie jak w telefonach najnowszych", tak określił.

Więc jak dla mnie to prawda.  Niech ktoś inny wykaże się wiedzą teoretyczną w tym temacie.

• 0

#11 OFFLINE rt1

rt1

Mod emeryt

• 5794 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 22:13

No to były moje spostrzeżenia przy Lce po prawie roku używania,  no mniej więcej tak między pół a rokiem.  Na z2 jeszcze nie zauważyłem czegoś takiego.  

A czas pracy na bateri ma związek z żywnością baterii,  bo jak bateria jest w dobrym statnie to lepiej trzyma a jak jest bliska wykończeniu to słabo : p sam to tak jakby (i chyba nieświadomie) stwierdziłeś przykładem z wkrętarką że jak akumulator jak to nazwałeś zdechł to wkrętarka działała tylko parę sekund :) no ale temat jest o telefonach. No ale co prawda nie ma co ładować telefonu za długo by go nie przeładować 

• 0

#12 OFFLINE Cisuwa

Cisuwa

• 1574 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 22:34

Oczywiście, że ma związek z żywotnością, ale jak źle użytkujesz, to nie wytrzyma tych swoich dwóch lat. Jeżeli źle użytkujesz, możesz baterię załatwić w tydzień. Nie ma znaczenia czy wkrętarka czy telefon, tylko akumulator, źródło zasilania. Nie przestrzegasz zasad użytkowania, zepsujesz wcześniej czy później. A zmiany możesz odczuć nagle. To moje zdanie, ktoś potwierdzi, ktoś zaprzeczy. W jakimś stopniu możesz mieć rację, tylko nie udowodnisz tego. A ja nie mam powodu sądzić, żeby w tej kwestii kłamali. Zywotność baterii to ok. dwóch lat. Można ją nawet o rok przedłużyć. Chociaż mam w domu 2 telefony już kilku letnie i ładują się jak jest potrzeba, byle jak żeby było i 4 lata działają. To coś tu jest nie tak

• 0

#13 OFFLINE rt1

rt1

Mod emeryt

• 5794 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 22:56

Niech sobie kto chce robi jakie chce testy, czy badania mi to tam rybka, nie interesuje mnie to,  do mnie jako konsumenta ma trafić dobry produkt.

Nie przypominam sobie aby jakikolwiek producent udostępniał przebieg czy wyniki badań,  ale tych z prawdziwego zdarzenia.  No i nawet nie miałoby to sensu aby np. Sony buliło hajs na badania i dało później to do informacji publicznej i wtedy np. Sgs czy lg to sobie wykorzystało. 

Co do ładowania to każdy ładuje jak chce i tu nikogo się nie przekona,  baterie niby są cały czas ulepszane,  ja tylko podałem swoje spostrzeżenia z Lki

• 0

#14 OFFLINE Cisuwa

Cisuwa

• 1574 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 23:08

Nie ważne kto robił testy i za czyje. Tu oszukiwanie nie ma sensu, bo nic to nikomu nie da, nikt na tym nie zarobi, chyba że będą sprzedawać podręczniki jak właściwie ładować. Każdy ładuje jak chce i jak mu wygodniej. Padło pytanie, trzeba było odpowiedzieć. Kto ma jakieś doświadczenia w danym temacie, może swoje teorie wygłaszać, nikt nie zabroni. Jednak w odpowiedzi na to najważniejsze pytanie, uważam że nie należy długo trzymać telefonu na ładowarkę gdy naładowany. A co do przerywane ładowania to uważam, że jest właściwe. Teraz baterie ładują się szybko, być może prąd ładowania jest celowo zawyżony. Za duży prąd szkodzi ogniwom, stąd lepiej ładować krótko i często. Zwykle paluszki ładują się kilka godzin a nie dwie.
  • 0

#15 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2103
  • 21161 postów
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:stock PPWS29.131-27-1-11
  • Kernel:stock

Napisano 04 kwiecień 2016 - 08:38

Zarobią na nowych bateriach (kilku(set?) krotne przebicie) i "robociźnie".
Nie zastanowiło Ciebie czasem czemu bateria, mimo że jest newralgicznym "podzespołem" (często niewymiennym w domowych warunkach), jest, gwarancyjnie, traktowane jako akcesorium? A więc ma gwarancję na pół roku...
Business is business

Sent using XT1562 - Resurrection Remix/Ultra Kernel
  • 0

#16 OFFLINE Groygle

Groygle

The Angel

• Autor tematu
  • 1236 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 09:59

To w końcu dalej nie wiem jak najlepiej ładować baterię xD Myślałem, że moja pytanie będzie proste i dostanę również prostą odpowiedź xD Tak więc, najlepiej nie ładować jej do full (100%)?

• 0

#17 OFFLINE rt1

rt1

Mod emeryt

• 5794 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 11:12

@ch3mn3y,  no nie wiem,  w SP wymienili bez problemu na gw, chyba miesiąc czy dwa przed końcem gwarancji 

@Groygle ładuj do pełna,  a czy będziesz od razu odłączał czy trzymał parę minut to twoja decyzja 

• 0

#18 OFFLINE Groygle

Groygle

The Angel

• Autor tematu
  • 1236 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 11:25

No, ale ch3mn3y wcześniej napisał, że zalecane jest do 90-95% i się nad tym zastanawiam.

• 0

#19 OFFLINE Cisuwa

Cisuwa

• 1574 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 15:28

Też tak twierdzę, nie na maksa, a jak się zapomni to już nie zostawiać.
  • 0

#20 OFFLINE Groygle

Groygle

The Angel

• Autor tematu
  • 1236 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 16:21

Całe życie ładowałem do 100% :( Czuje się zdruzgotany tą wiadomością xD Nie no a tak poważnie to Sony mógłby dać jakąś wskazówkę jak dbać o baterię i jak najlepiej ładować ich telefony.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ładowanie, baterii, xperiach

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.