Jump to content

Ładowanie baterii


Groygle

Recommended Posts

Cześć. Nie wiedziałem, gdzie wrzucić, więc dałem tutaj.
Mam kilka pytań odnośnie ładowania:

- Czy powinno się ładować zawsze do 100% czy nie ma to żadnego znaczenia?
- Czy częste ładowanie baterii niższy ją bardziej? (np. 2 razy w ciągu dnia, przykład: mam 15% ładuję do 60%, muszę gdzieś wyjść i zabieram tel, wracam wrzucam tel znów na ładowarkę).
- Lepiej ładować na wyłączonym telefonie czy włączonym?


Za odpowiedź na którekolwiek pytanie będę bardzo wdzięczny, ale najbardziej zależy mi na 1 :)

Link to post
Share on other sites

Wg mnie to :

Pierwsze,  no najlepiej by tak było dla baterii,  jednak jak wiadomo nie zawsze tak się da. Ale warto podtrzymać trochę na tych "100'% 

 

Niby nie szkodzi bo li-on mają być przystosowane do tego ale to wychodzi po czasie 

 

Raczej lepiej na wyłączonym bo szybciej oraz,  wtedy bateria nie jest równocześnie rozładowywana np. Podczas używania telefonu,  ale jeśli ładuje się na włączonym (co robi chyba prawie każdy,  a przynajmniej większość ludzi) i szybciej się ładuje niż rozładowuje to nie powinno być negatywnych skutków 

Link to post
Share on other sites

Rozumiem. Na ogół ładuję do 100% i zostawiam jeszcze na parę minut jednak czasem nie mogę i po prostu ładuję do jakiegoś czasu, odłączam i potem ładuję drugi np. zaraz za parę godzin.

Czyli po prostu najlepiej za każdym razem ładować do 100% na wyłączonym telefonie tak?

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie tak, ale to raczej nie ma dużego wpływu na baterię.  Mi również zdarza się różnie ładować baterię 

Link to post
Share on other sites

Ostatnio czytałem o ładowaniu właśnie i pisali aby nie ładować do 100% a tym bardziej nie zostawiać telefonu na dłużej gdy naładowany. Ładować często i krótko tj. np przy 50% podłączyć i naładować np do 80%. I ważne, nie pozwolić baterii osiągnąć stanu poniżej 20%

Link to post
Share on other sites

Zgodnie z informacjami producentów powinno się podłączać do ładowania przy 10-15%, a odłączać przy 90-95%.

Jednak obecna generacja baterii nie ma efektu pamięci, więc jeśli coś się ma zepsuć to się zepsuje bez względu jak ładujemy.

Xiaomi Mi Max 3 6/128 (Nitrogen)

 

Region: China

Kolor: czarny

Bootloader: odblokowany

System: 10 (Q) 

Rom: AospExtended 7.0 Alpha

Kernel: AFRKernel (4.4.197)

Poprawki: 5 listopada 2019

Recovery: OrangeFox R10.0

Karta: ESTRELLA Rabbit Pattern 128GB (UHS-I U3 V60)

Modyfikacje: MAGISK Canary, EdXposed, Tiles, EdgeGestures561 DPI

Operator: Play Duet LPlay Rok Ważności Konta

Etui: Nillkin Glitter Bling

Wear: Amazfit Pace (A1612)

   Kolor: czarny

   Bootloader: odblokowany

   System: 5.1.1 (Lollipop)

   Rom: stock 2.8.5.0

   Kernel: stock (3.10.14)

   GPS: 19074

   Pasek: czarny, metal

   Etui: plastikowa ramka

 

Motorola Moto Z3 Play (XT1929-8)

 

Region: Reteu
Kolor: deep indigo

Bootloader: odblokowany

System: 9.0 (Pie)

Rom: stock PPWS29.131-27-1-15

Kernel: stock (4.4.153)

Poprawki: 1 listopada 2019

Recovery: TWRP 3.3.1-v4

Karta: SanDisk Ultra 128 GB (UHS-I U1)

Modyfikacje: MAGISK Canary, EdXposedTilesEdgeGestures320 DPI

Operator: Orange Free na kartę

Etui: aluminiowa ramka

Moto Mody:

 • Hasselblad True Zoom

 • Incipio offGRID Power Pack

 • Incipio Vehicle Dock

 • JBL SoundBoost 2

 • Moto 360 Camera

 • Moto Folio (czarny)

 • Moto Gamepad

 • Moto Insta-Share Projector

 • Moto Power Pack

 • Moto Style Shell (czarny, nylon)

 • Polaroid Insta-Share Printer

Wear: Xiaomi Mi Band 4

   Kolor: czarny

   FW: 1.0.7.44
   Pasek: czarny, metal

 

Link to post
Share on other sites

Najlepiej znoszą małe rozładowania i niewielkie doładowania (najlepiej nie do 100%). Podczas takich cykli ogniwo nie przegrzewa się, co byłoby dla niego zabójcze. Rozładowując akumulator nie więcej niż do 50% pojemności można znacząco dłużej zachować sprawność ogniw.

 

Rozładuj raz w miesiącu do wyłączenia

A jednak! Mimo że powyżej namawiamy do częstego doładowywania, to producenci zalecają pełne - w dozwolonym zakresie - rozładowanie akumulatorów średnio raz w miesiącu w celu kalibracji wewnętrznych systemów zliczających pojemność baterii. Taki zabieg poprawia system wyliczający czas pracy przy danym załadowaniu akumulatora. Wskaźnik czasu pracy akumulatora po prostu będzie dokładniejszy.

Taka kalibracja jest ważna z punktu widzenia procesora w akumulatorze, który pilnuje, aby ten... nie rozładował się całkowicie i w odpowiednim momencie wyłącza zasilanie aparatu lub smartfona. Takie całkowite rozładowanie, do zera, jest niezwykle szkodliwe dla ogniw - dlatego właśnie akumulatorki bardzo długo nieużywane mogą już nigdy nie zadziałać. Należy również pamiętać, że jest to zabieg dbający tylko o elektroniczną część akumulatora - na procesy chemiczne w samych ogniwach nie ma bezpośredniego wpływu.

Nie przechowuj akumulatorów naładowanych 100% Przerywaj ładowanie po pełnym naładowaniu, a nawet wcześniej

Ostatnie doniesienia ze świata akumulatorów mówią, że należy od razu odpiąć baterię od ładowarki, gdy ta pokaże pełne naładowanie. Okazuje się, że nasz zwyczaj zostawiania akumulatorów na noc do ładowania jest dla nich szkodliwy. Fachowcy twierdzą, że powinniśmy generalnie unikać ładowania "pod korek", do 100%.

Wyłącz urządzenie, które ładujesz Podsumowanie

Wszystkie powyższe rady należy stosować z rozsądkiem. Pamiętajmy, że to akumulator jest dla nas, a nie my dla akumulatora. Jeżeli potrzebujemy pełnego naładowania, to nie wahajmy się naładować 100%.  Jednak fachowcy twierdzą, że przy prawidłowej eksploatacji ogniw jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę cykli z deklarowanych przed producenta średnich 500-600 do nawet kilku tysięcy, a długość życia zwiększyć ze średnich 2 lat do ponad 3. W warto więc chyba wziąć sobie kilka z tych porad do serca.

Link to post
Share on other sites

W skrócie powiem  (napiszę   :P )  tak: w te "badania"  czy "fachowców",  "ekspertów"  itd nie warto i lepiej nie wierzyć,  gdyż wynik tego "badania" zależy od tego kto je sponsoruje. Niestety taka jest rzeczywistość,  to dalej marketing, biznes.  niech każdy zada sobie pytanie czy będąc takim "ekspertem"  wydałbyś niewiadomo ile kasy na badania,  itd,?  No nie ale jak ktoś zapłaciłby za to to już inna kwestia. 

 

Co do ładowania to przerywane ładowanie to teoria wyssana z palca,  a dlaczego?  Już piszę.  Mając jeszcze Lke testowałem różne metody ładowania i najlepszy wynik na czasie pracy na ładowaniu osiągała przy następującym schemacie.  tylko na początek dodam że nie zawsze była możliwość tak ładować,  ale wyniki przy tym były lepsze. 

Podłączona do ładowania była mniej więcej przy 5-15%,  ładowana do 100% plus parę minut,  odłączana i używana.  Wtedy następuje ten "szybszy" spadek bateri o paręnaście procent,  np do 86%,  po czym albo używana była jeszcze do ok. 80% albo podłączana do ładowania,  i wtedy do 100% plus z pół godziny i koniec procesu.  

Ten tzw. Szybki spadek bierze się z błędu pomiaru i po jakimś czasie od odłączenia od ładowarki był poprawny odczyt i jak wtedy po doładowaniu była naładowana tak naprawdę do pełna,  czyli praktycznie,  to i dłużej trzymała niż gdy od razu po pierwszym naladowaniu się używało do stanu "słabej baterii"

A na ładowaniu "przerywanym trzymała najgorzej.

Link to post
Share on other sites

Tu nie chodzi o czas pracy na ładowaniu, tylko na żywotności baterii. A co do teorii przerywanego ładowania, to każde źródło podaje tą informację.

Nie wiem dlaczego tak jest, widocznie to prawda. Chcesz poprzeć swoją teorię daj jakiś dowód.

Jak opisujesz u siebie obserwacje, u mnie nie wystąpiły nigdy, ładowałem różnie na ful, na ful całą noc i pawie na 100 % i zachowywała się tak samo.

Nie każda informacja w internecie jest prawdą, a może być wielokrotnie powielana, nie znaczy, że każdy artykuł korzysta z tych samych źródeł

I co ma wspólnego sponsorowanie testu, jak mowa nie jest o ogniwach konkretnych producentów a konkretnych typów. Każdy typ ma wady i zalety, a starsze ogniwa stosuje się właśnie pomimo pewnych zalet. Może Ni-Cd już wyszły z użycia, ale inne nie. Badania nie wykazują kto produkuje lepsze ogniwa takie czy takie, bo rodzaj danego typu ogniwa jest jeden. Badania wykazują właściwości chemiczne i fizyczne i jaki wpływ mają warunki użytkowania.

 

Skoro producenci tak podają, to prawdopodobnie sami robili badania (wielkie koncerny jak Sony) i zalecają nie ładować do 100%

 

I na koniec fakt. Kolega miał wkrętarkę. Takie zalecenia były, nie rozładowywać i odłączyć po naładowaniu. Ale kto na to patrzył. Akumulator co prawda szybko się naładowywał, ale kto w robocie będzie na to patrzył. Ku naszemu zdziwieniu, po 3 miesiącach akumulator zdechł. Pomimo naładowania wkrętarka działała parę sekund. A ogniwo mi jeszcze wtedy nieznane, "takie jak w telefonach najnowszych", tak określił.

 

Więc jak dla mnie to prawda.  Niech ktoś inny wykaże się wiedzą teoretyczną w tym temacie.

Link to post
Share on other sites

No to były moje spostrzeżenia przy Lce po prawie roku używania,  no mniej więcej tak między pół a rokiem.  Na z2 jeszcze nie zauważyłem czegoś takiego.  

A czas pracy na bateri ma związek z żywnością baterii,  bo jak bateria jest w dobrym statnie to lepiej trzyma a jak jest bliska wykończeniu to słabo : p sam to tak jakby (i chyba nieświadomie) stwierdziłeś przykładem z wkrętarką że jak akumulator jak to nazwałeś zdechł to wkrętarka działała tylko parę sekund :) no ale temat jest o telefonach. No ale co prawda nie ma co ładować telefonu za długo by go nie przeładować 

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że ma związek z żywotnością, ale jak źle użytkujesz, to nie wytrzyma tych swoich dwóch lat. Jeżeli źle użytkujesz, możesz baterię załatwić w tydzień. Nie ma znaczenia czy wkrętarka czy telefon, tylko akumulator, źródło zasilania. Nie przestrzegasz zasad użytkowania, zepsujesz wcześniej czy później. A zmiany możesz odczuć nagle. To moje zdanie, ktoś potwierdzi, ktoś zaprzeczy. W jakimś stopniu możesz mieć rację, tylko nie udowodnisz tego. A ja nie mam powodu sądzić, żeby w tej kwestii kłamali. Zywotność baterii to ok. dwóch lat. Można ją nawet o rok przedłużyć. Chociaż mam w domu 2 telefony już kilku letnie i ładują się jak jest potrzeba, byle jak żeby było i 4 lata działają. To coś tu jest nie tak

Link to post
Share on other sites

Niech sobie kto chce robi jakie chce testy, czy badania mi to tam rybka, nie interesuje mnie to,  do mnie jako konsumenta ma trafić dobry produkt.

Nie przypominam sobie aby jakikolwiek producent udostępniał przebieg czy wyniki badań,  ale tych z prawdziwego zdarzenia.  No i nawet nie miałoby to sensu aby np. Sony buliło hajs na badania i dało później to do informacji publicznej i wtedy np. Sgs czy lg to sobie wykorzystało. 

Co do ładowania to każdy ładuje jak chce i tu nikogo się nie przekona,  baterie niby są cały czas ulepszane,  ja tylko podałem swoje spostrzeżenia z Lki

Link to post
Share on other sites

Nie ważne kto robił testy i za czyje. Tu oszukiwanie nie ma sensu, bo nic to nikomu nie da, nikt na tym nie zarobi, chyba że będą sprzedawać podręczniki jak właściwie ładować. Każdy ładuje jak chce i jak mu wygodniej. Padło pytanie, trzeba było odpowiedzieć. Kto ma jakieś doświadczenia w danym temacie, może swoje teorie wygłaszać, nikt nie zabroni. Jednak w odpowiedzi na to najważniejsze pytanie, uważam że nie należy długo trzymać telefonu na ładowarkę gdy naładowany. A co do przerywane ładowania to uważam, że jest właściwe. Teraz baterie ładują się szybko, być może prąd ładowania jest celowo zawyżony. Za duży prąd szkodzi ogniwom, stąd lepiej ładować krótko i często. Zwykle paluszki ładują się kilka godzin a nie dwie.

Link to post
Share on other sites

Zarobią na nowych bateriach (kilku(set?) krotne przebicie) i "robociźnie".

Nie zastanowiło Ciebie czasem czemu bateria, mimo że jest newralgicznym "podzespołem" (często niewymiennym w domowych warunkach), jest, gwarancyjnie, traktowane jako akcesorium? A więc ma gwarancję na pół roku...

Business is business

 

Sent using XT1562 - Resurrection Remix/Ultra Kernel

Xiaomi Mi Max 3 6/128 (Nitrogen)

 

Region: China

Kolor: czarny

Bootloader: odblokowany

System: 10 (Q) 

Rom: AospExtended 7.0 Alpha

Kernel: AFRKernel (4.4.197)

Poprawki: 5 listopada 2019

Recovery: OrangeFox R10.0

Karta: ESTRELLA Rabbit Pattern 128GB (UHS-I U3 V60)

Modyfikacje: MAGISK Canary, EdXposed, Tiles, EdgeGestures561 DPI

Operator: Play Duet LPlay Rok Ważności Konta

Etui: Nillkin Glitter Bling

Wear: Amazfit Pace (A1612)

   Kolor: czarny

   Bootloader: odblokowany

   System: 5.1.1 (Lollipop)

   Rom: stock 2.8.5.0

   Kernel: stock (3.10.14)

   GPS: 19074

   Pasek: czarny, metal

   Etui: plastikowa ramka

 

Motorola Moto Z3 Play (XT1929-8)

 

Region: Reteu
Kolor: deep indigo

Bootloader: odblokowany

System: 9.0 (Pie)

Rom: stock PPWS29.131-27-1-15

Kernel: stock (4.4.153)

Poprawki: 1 listopada 2019

Recovery: TWRP 3.3.1-v4

Karta: SanDisk Ultra 128 GB (UHS-I U1)

Modyfikacje: MAGISK Canary, EdXposedTilesEdgeGestures320 DPI

Operator: Orange Free na kartę

Etui: aluminiowa ramka

Moto Mody:

 • Hasselblad True Zoom

 • Incipio offGRID Power Pack

 • Incipio Vehicle Dock

 • JBL SoundBoost 2

 • Moto 360 Camera

 • Moto Folio (czarny)

 • Moto Gamepad

 • Moto Insta-Share Projector

 • Moto Power Pack

 • Moto Style Shell (czarny, nylon)

 • Polaroid Insta-Share Printer

Wear: Xiaomi Mi Band 4

   Kolor: czarny

   FW: 1.0.7.44
   Pasek: czarny, metal

 

Link to post
Share on other sites

@@ch3mn3y,  no nie wiem,  w SP wymienili bez problemu na gw, chyba miesiąc czy dwa przed końcem gwarancji 

 

@@Groygle ładuj do pełna,  a czy będziesz od razu odłączał czy trzymał parę minut to twoja decyzja 

Link to post
Share on other sites

Całe życie ładowałem do 100% :( Czuje się zdruzgotany tą wiadomością xD Nie no a tak poważnie to Sony mógłby dać jakąś wskazówkę jak dbać o baterię i jak najlepiej ładować ich telefony.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Ja tam zawsze ładowałem byle jak nie zwracając uwagi na zalecenia kogokolwiek i nigdy nie padła mi bateria po tygodniu a nawet nigdy nie wymieniałem baterii w żadnym telefonie.

Link to post
Share on other sites

Jak na razie na żadnym z 4 telefonów nie zauważyłem spadku jakości baterii, a ładowane są nieraz całą noc. Te zalecenia, które podałem pozwolą przedłużyć życie baterii, nie znalazłem informacji ze niewłaściwe ładowanie drastycznie skraca żywotność. Więc chyba nie ma potrzeby się zbytnio przejmować. Na pewno zaszkodzi wysoka temperatura i zostawienie rozładowanej baterii na długi czas. Reszta myślę, że nie wpłynie degradacyjnie.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

@@Cisuwa,a ile ja się oczytałam o ładowaniu baterii... i skrajnie sprzecznych instruktaży...

 

 

Zgodnie z informacjami producentów powinno się podłączać do ładowania przy 10-15%, a odłączać przy 90-95%.

Jednak obecna generacja baterii nie ma efektu pamięci, więc jeśli coś się ma zepsuć to się zepsuje bez względu jak ładujemy.

 

Zaleceń producentów nie powinno się podważać ale...

Siedzę 24/dobę w domu nie wychodzę więc   nigdy się nie martwię czy mi bateria styknie do powrotu, kontakt z prądem mam obok wózka i z częstotliwością ładowania bywa bardzo różnie ale jak już rano widzę 40% to się podpinam i ładuję i nawet jak już mam to 100% to do wieczora nie odłączam ładowarki tylko dalej pracuję na telefonie.

Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. More in Guidelines and Privacy Policy .