Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie
ROOT

[UBL][TWRP] Repack kernela z wyłączonymi dm-verity i SONY RIC. Root bez utraty funkcji autorskich.

Repack kernela dm-verity SONY RIC root z zachowaniem kluczy drm Root bez utraty kluczy DRM recovery TWRP 3

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
139 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Reputacja: 630
  • 5238 postów
  • Telefon:Xperia XZ Premium Dual
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:47.2.A.2.33
  • Kernel:stock
  • Operator:Play

Napisano 07 kwiecień 2016 - 21:46

Prawdopodobnie jako pierwsi w Polsce przedstawiamy poradnik przedstawiający sposób na zrootowanie urządzeń z serii Xperii Z2/Z3/Z4/Z5 z zachowaniem funkcji autorskich, które wymagają kluczy DRM. Tutorial został napisany na podstawie wątku z XDA-Developers, jednak nie było zbyt wielu chętnych na jego przetestowanie. Po weryfikacji, potwierdzam jego działanie na Androidzie 5, 6 i 7. Poradnik umożliwia stworzenie kernela z wyłączonymi mechanizmami dm-verity i SONY RIC. Jeżeli ktoś posiada kopię TA może również przywrócić klucz swojego urządzenia (jedenasty punkt w poradniku). Dodatkowo za pomocą narzędzia autora tworzony kernel posiada recovery TWRP. Jeżeli nie posiadasz kopii TA autor zaimplementował swój DRM fix na działanie autorskich funkcji.

Poradnik działa z urządzeniami Xperia Z2, Xperia Z3, Xperia Z3+, Xperia Z4, Xperia Z5, Xperia Z5 Premium, Xperia Z5 Compact, Xperia Tablet Z2, Xperia Tablet Z3 i Xperia Tablet Z4.

Wymagania:

• Odblokowany bootloader (jeżeli jeszcze nie odblokowałeś, zrób wcześniej Backup TA - Tu poradnik.)
  • Backup TA (nie jest wymagany, jeżeli chcesz stworzyć kernel tylko z wyłączonymi mechanizmami dm-verity i SONY RIC)
  • Firmware z którego korzystasz (znajdziesz tutaj, lub poproś o niego w dziale Poszukiwania)
  • Zainstalowane sterowniki ADB+fastboot oraz Google ADB+Fastboot (

Treść ukryta. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj by zobaczyć zawartość.

)
  • Zainstalowane Minimal ADB & Fastboot (

)
  • Zainstalowany Flashtool

Instrukcja:

1. Stwórz jakiś folder na pulpicie w którym będziesz pracował. Może to być np. folder o nazwie Rootkernel. W dalszej części będę się trzymał tej nazwy, ty trzymaj się swojej.

2. Otwórz plik swojego firmware'u FTF za pomocą dowolnego programu archiwizującego (7zip, Winrar itp.). 

3  Wypakuj kernel.sin z pliku FTF do Twojego folderu Rootkernel. 

4. Uruchom program Flashtool i wybierz w nim Tools->Sin Editor. Za pomocą kropek odnajdź swój folder Rootkernel i wskaż kernel.sin.

Załączony plik  1.jpg   86,44 KB   38 Ilość pobrań 

5. Kliknij Extract data

Załączony plik  2.png   46,94 KB   30 Ilość pobrań

6. Po chwili w folderze Rootkernel powinien pojawić się plik kernel.elf. Jeżeli tak się stało możesz już usunąć kernel.sin.

7. Pobierz narzędzie od 

i rozpakuj pliki z niego do folderu Rootkernel.

Załączony plik  rootkernel_v5.23_Windows_Linux.zip   14,3 MB   157 Ilość pobrań

I wersja dla Nougata:

Download

Oraz taka działająca z 7.1.1 (.160):

Download

8. Jeżeli posiadasz kopię TA wykonaną poradnikiem Backup kluczy DRM - metoda iovyroot z wykorzystaniem tymczasowego roota i chcesz korzystać ze swoich kluczy DRM, umieść kopię TA w folderze Rootkernel. 

9. Otwórz folder z programem RootKernel (powinien już być otwarty, bo robiliśmy to w punkcie wyżej) i przytrzymując Shift kliknij prawym klawiszem myszy na wolnym polu w oknie. Z listy wybierz opcję "otwórz okno polecenia tutaj", a następnie wpisz:

10. Po naciśnięciu Entera Twoim oczom powinien się ukazać widok jak poniżej. Dokładnie porównaj swój ze screenem.

Załączony plik  12.PNG   18,19 KB   24 Ilość pobrań

10a. Skrypt zapyta o kilka kwestii:

• dm-verity is enabled. Disable? (Say yes if you modify /system) [Y/n] 
  • Sony RIC is enabled. Disable?

Jeżeli nie planujesz grzebać w plikach systemowych poprzez menedżery plików, bezpieczniej jest odpowiedzieć na te pytanie literą "n". Odpowiedź "Y" uczyni Twoje urządzenie bardziej podatnym na zagrożenia, ale również da możliwość zmian w partycji /system bez wyłączania telefonu. Odpowiadając "n"  będziesz mieć możliwość edycji /system tylko z poziomu recovery!

• Install TWRP recovery? 

Zdecyduj, czy potrzebujesz TWRP czy nie.

• Install DRM fix? 

Pytanie dotyczy instalacji fixa DRM. Zaleca się podanie odpowiedzi "Y", bowiem i tak w pierwszej kolejności sprawdzana jest obecność kluczy z kopii TA. 

• Install kcal kernel module?

Pytanie dotyczy instalacji modulu kcal. Pozwala to na korzystanie z aplikacji modyfikującej kolory wyświetlacza. Więcej

.

• Install busybox?

Podobnie jak w przypadku RIC fix, instalacja busybox pozwoli na zwiększenie Twoich możliwości, ale pogorszy bezpieczeństwo systemu.

Załączony plik  asa.PNG   22,24 KB   16 Ilość pobrań

Uwaga!

Ponieważ pojawiło się kilka wersji systemów, może zaistnieć sytuacja, że skrypt nie odnajdzie modułów w \rootkernel_v5.23_Windows_Linux\Android\twrp_common_kmodules dla Twojego oprogramowania. Objawia się to tym, że w wyniku działania skryptu otrzymamy informację jak np. zgłoszono w TYM poście. W takim przypadku należy albo wykonać instrukcję z TEGO postu (jeżeli jest identyczna informacja), albo zrobić zrzut ekranu i zgłosić nam to w tym wątku - postaramy się ogarnąć właściwe moduły lub pokierujemy jak je zdobyć.

11. Jeżeli posiadasz w folderze Rootkernel swój backup TA, możesz stworzyć plik FTF, który po wgraniu przez Flashtool przywróci klucz Twojego urządzenia. By to zrobić wydaj komendę jak poniżej oraz zaczekaj na widok jak na screenie.

Załączony plik  12.PNG   7,52 KB   21 Ilość pobrań

12. W folderze Rootkernel pojawił się plik kernel_mod.img. To Twój kernel. 

13. Przejdź do C:\Minimal ADB and Fastboot

14. Skopiuj plik kernel_mod.img do folderu Minimal ADB and Fastboot plik kernel_mod.img z folderu Rootkernel.

15. Wyłącz telefon, a następnie przytrzymując klawisz VOL+ (podgłaszania) podłącz go do komputera. Na telefonie powinna zapalić się niebieska dioda powiadomień. Wtedy możesz puścić klawisz. 

16. W folderze Minimal ADB and Fastboot znajduje się plik MAF32.exe. Uruchom go.

17. Wpisz następującą komendę w wierszu poleceń i naciśnij Enter:

18. Powinieneś otrzymać następujące komunikaty:

Załączony plik  flash.PNG   11,27 KB   24 Ilość pobrań

19. Możesz uruchomić telefon. Na urządzeniu jest już zainstalowane TWRP Recovery do którego można się dostać za pomocą klawisza podgłaszania w czasie gdy na ekranie jest logo Sony.

20. Aby zrootować urządzenie wystarczy teraz pobrać binaria SuperSu

i skopiować je do pamięci telefonu/kartę pamięci. Następnie uruchomić TWRP i zainstalować paczkę. Po uruchomieniu root będzie już dostepny.

21. Jeżeli wykonałeś punkt 12 i masz plik FTF (DK.ftf) możesz wgrać go za pomocą Flashtoola. Spowoduje to zapisanie klucza Twojego urządzenia na smartfonie. Plik wgrywasz w trybie Flashmode.

22. Koniec.

Uwaga!

Jeżeli masz pytania co do tego poradnika, możesz je zadać w tym temacie. Starałem się opisywać wszystko szczegółowo. Nie jestem w stanie zapewnić, że wszystkie funkcje będą działać. Mogę jedynie potwierdzić działanie X-Reality, ulepszeń dźwięku i Widevine modular. Bez własnych kluczy DRM poradnik nie przywróci wszystkich funkcji (np. Widewine classic nie będzie działać). Ten poradnik nie przywraca całej kopii TA, używa tylko kluczy w niej zawartych by system mógł z nich korzystać. Kernel odwołuje się do miejsca w pamięci i stamtąd próbuje najpierw wykorzystać nasze klucze, a jeżeli to się nie udaje korzysta z autorskiego DRM Fixa.

Poradnik napisałem sam na podstawie własnych doświadczeń i musiałem spędzić dużo czasu by do wszystkiego dojść. Nie zezwalam na kopiowanie go pod taką postacią jak tutaj, ani na wykorzystanie moich screenów.

źródło:

Download

Użytkownik juggler edytował ten post 16 grudzień 2018 - 00:29
Poprawiony punkt 9

• 7

#2 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 09 kwiecień 2016 - 08:46

Aktualizacje i status bootloadera

Wgranie kernela z wyłączonymi mechanizmami RIC i dm-verity nie powinna spowodować zmiany statusu bootloadera (*#*#7378423#*#*->Service info->Configuration->Rooting Status).

Wgranie DK.ftf może dać efekt zmiany statusu na "Bootloader unlock allowed:YES", co zwykle oznaczałoby zablokowanie bootloadera. Tak jednak nie jest, ponieważ istnieje możliwość dalszego wgrywania kerneli. Oznacza to, że status jest fake'owy. Całkowitą blokadę bootloadera uzyskasz przywracając kopię TA z poradnika iovyroot.

Może zdarzyć się sytuacja, że wykonasz wszystkie kroki z poradnika, będziesz miał zrootowane urządzenie, a producent wyda kolejną aktualizację firmware'u. Wtedy możesz zaktualizować urządzenie Flashtoolem bez wipe'a, ale stracisz modyfikacje (nie stracisz aplikacji). Aktualizując bez wipe telefonu licz się jednak z tym, że mogą pojawić się błędy. 

Poniżej zalecana instrukcja po pojawieniu się aktualizacji:

1. Pobierz nowy firmware w formacie FTF 

2. Wgraj go Flashtoolem (możesz nie zaznaczać wipe'ów, jeżeli nie chcesz stracić danych)

3. Stwórz repack nowego kernela i wykonaj instrukcje z pierwszego postu (wszystkie). Pamiętaj, że nie musisz odblokowywać jużbootloadera.

4. Po wgraniu kernela przejdź do recovery i doinstaluj paczkę SuperSU. Powinieneś mieć i roota i nowe oprogramowanie.

Uwaga!

Aktualizacja z poziomu telefonu nie działa!

• 3

#3 ONLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2050
  • 20324 postów
  • Telefon:Xperia Z1
  • Rom:CarbonRom (cr-7.0)
  • Kernel:RZKernel (3.0)
  • Operator:Rebtel

Napisano 09 kwiecień 2016 - 10:15

Ja bym poradził jeszcze wypisać wersje Androida  wraz z wersjami kernela (te "dziwne" nazwy z Ustawienia->O telefonie), bo czasem (zwykle) jest ten sam kernel przy różnych kompilacjach o tej samej wersji systemu, a po co 2 razy robić to samo?

• 0

#4 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 09 kwiecień 2016 - 18:51

Nie wiem jak to działa ale ja mimo wszystko wgrywam kernel zawsze po update. Np. w najnowszej wersji Marshmallowa dla Z5 kernel się niby nie zmienił od ostatniego razu, ale gdy wgrałem Flashtoolem wszystko poza nim, urządzenie informowało o dostępności aktualizacji. Pomimo tego że telefon miał teoretycznie wszystko z kompilacji .185 to chciał aktualizować się do...185 :)
Powiadomienie można oczywiście zablokować np. Gravity Boxem, ale jak zrobiłem repack kernela z nowego firmware'u to powiadomienie już nie występowało :)

Najlepsze jest to, że w menu serwisowym jest info że można odblokować bootloader a on już jest odblokowany xd

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka

Dodano: 09 kwiecień 2016 - 19:51

Zaktualizowałem poradnik do wersji 4.0, tak jak zrobił to autor. 

• 0

#5 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 09:01

Dodano wersję 4.22. Autor przywrócił działanie Widewine Classic. Poniżej changelog:

• V4.22 Bugfix for readta (flash_dk reported unit not)
  • V4.21 Fix for the Linux binary of bootimg
  • V4.2 Updated TWRP to 3.0.2
  • V4.1
    Fix for WideWine (if you have your device key) Thanks a lot to 

for testing
    unpackinitfs and makeinitfs in my bootimg tool now maintain date/time of files correctly
    Automatic SuperSU installation
  • V4.0
    Fix for older kernels (Lollipop)
    Binary for Linux (The older version had the ARM version packaged)
    Device is not stored in the kernel image anymore
    TWRP updated to version 3.0.1

• 0

#6 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 20 kwiecień 2016 - 08:57

Zaktualizowano do nowej wersji 4.23.

• V4.23 Fix for repacking 3rd party kernel (Some permissions were on custom directories were lost)

• 0

#7 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 21 kwiecień 2016 - 12:36

Zaktualizowano do nowej wersji 4.24.

• V4.24 Fix for for a bug in SuperSU integration in V4.23

• 0

#8 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 25 kwiecień 2016 - 10:56

Zaktualizowano do nowej wersji 4.3

• V4.3 Support for older Lollipop added
    Script execution for Linux fixed

• 0

#9 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 28 kwiecień 2016 - 14:51

Zaktualizowano do V4.31

• V4.31 Renabled Z5P (satsuki) and Z5C (suzuran) for TWRP and drmfix

• 0

#10 OFFLINE mrdarek

mrdarek

Nowicjusz

• Reputacja: 0
  • 1 postów
  • Telefon:Xperia Z4
  • Android:Nie podano

Napisano 02 maj 2016 - 15:04

Hej! Macie może ktoś na dysku wersję 4.23 i możecie mi ją podesłać? Okazuje się, że autor programu wyrzucił z nowszej wersji moje urządzenie, a mam dane, że udało się spokojnie tą wersją 4.23 zrobić. Proszę o kontakt na PW :)))

• 0

#11 ONLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2050
  • 20324 postów
  • Telefon:Xperia Z1
  • Rom:CarbonRom (cr-7.0)
  • Kernel:RZKernel (3.0)
  • Operator:Rebtel

Napisano 02 maj 2016 - 17:00

Tu jest, ale trzeba mieć konto na gfan.com:

Download

• 0

#12 OFFLINE 1kjan

1kjan

Bywalec

• Reputacja: 6
  • 39 postów
  • Telefon:Xperia Z5 Compact
  • Operator:Plus

Napisano 06 sierpień 2016 - 14:31

Witam po raz pierwszy! Za parę dni mam dostać Z5C i już szukam info o roocie. Ten tutorial jest świetny!!! Dlatego się zarejestrowałem. Jasny i przejrzysty! Wszystko zrozumiałem (mam nadzieję...) Na razie cześć!
  • 0

#13 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 06 sierpień 2016 - 21:21

Dzięki. Starałem się to opisać w miarę prosto, bo w sieci nie było nigdzie takiego poradnika.

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#14 OFFLINE BajsonSC

BajsonSC

Nowicjusz

• Reputacja: 1
  • 1 postów
  • Telefon:Xperia Z5
  • Android:Marshmallow (6.0.1)
  • Operator:Orange

Napisano 08 sierpień 2016 - 17:48

Genialna sprawa !  :)

Xperia Z5 Dual  (E6633) na Marshalu 6.0.1 zrootowana  :biggrin:

• 1

#15 OFFLINE 1kjan

1kjan

Bywalec

• 39 postów

Napisano 10 sierpień 2016 - 09:21

Mam już Z5C! Zaraz zaczynam!

Dodano: 09 sierpień 2016 - 21:46
Udało sie wszystko oprócz pkt 21 czyli wgrania pliku DK.ftf. Nie daję rady.. Utworzył mi się plik 1KB i Flashtool nie widzi go. Flashtool widzi plik DK.ta. To ten?

Dodano: 10 sierpień 2016 - 09:21
Plik o wadze 1KB to chyba nie to co miało być. Wygląda na to że straciłem klucze DRM bo jakość zdjęć z albumie jest dużo gorsza niż w Z1C, którą jeszcze mam i mogę porównać. Wgrałem te same fotki na obu telefony i w Z5C są bez kontrastu i mdłe. Kurde, może coś pochrzaniłem. Wgrałem potem fixa na to tzw. Tarestore ale nic to nie zmieniło. Spróbuję jutro jak wrócę do domu zablokować BL na nowo. Zobaczymy co będzie.

Udało sie wszystko oprócz pkt 21 czyli wgrania pliku DK.ftf. Nie daję rady.. Utworzył mi się plik 1KB i Flashtool nie widzi go. Flashtool widzi plik DK.ta. To ten?

Plik o wadze 1KB to chyba nie to co miało być. Wygląda na to że straciłem klucze DRM co jakość zdjęć z albumie jest dużo gorsza niż w Z1C która jeszcze mam i mnie porównać. Wgrałem te same fotki do obu telefony i w Z5C są bez kontrastu i mdłe. Kurde, może coś pochrzaniłem. Wgrałem potem fixa na to tzw. Tarestore ale nic to nie zmieniło. Spróbuję jutro jak wrócę do domu zablokować BL na nowo. Zobaczymy co będzie.

Użytkownik 1kjan edytował ten post 10 sierpień 2016 - 09:26

• 1

#16 OFFLINE wujek22

wujek22

Nowicjusz

• Reputacja: 3
  • 4 postów
  • Telefon:Xperia Z5

Napisano 10 sierpień 2016 - 13:08

Zrobiłem to wszystko co w poradniku jest   wgrałem kernel_mod.img lecz za cholere nie chcę się uruchomić TWRP 

• 1

#17 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 10 sierpień 2016 - 18:13

Plik o wadze 1KB to chyba nie to co miało być. Wygląda na to że straciłem klucze DRM co jakość zdjęć z albumie jest dużo gorsza niż w Z1C która jeszcze mam i mnie porównać. Wgrałem te same fotki do obu telefony i w Z5C są bez kontrastu i mdłe. Kurde, może coś pochrzaniłem. Wgrałem potem fixa na to tzw. Tarestore ale nic to nie zmieniło. Spróbuję jutro jak wrócę do domu zablokować BL na nowo. Zobaczymy co będzie.

Ten plik o wadze 1 KB to właśnie jest to. Jest to normalne.

Dodano: 10 sierpień 2016 - 19:13

Zrobiłem to wszystko co w poradniku jest   wgrałem kernel_mod.img lecz za cholere nie chcę się uruchomić TWRP 

Czy podczas uruchamiania telefonu klikasz ciągle przycisk VOL+ ??

• 2

#18 OFFLINE 1kjan

1kjan

Bywalec

• 39 postów

Napisano 10 sierpień 2016 - 20:01

Już wszysto działa. Dzięki. Po prostu musiałem jeszcze raz wgrać SU i gotowe. Dzięki.
  • 1

#19 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5238 postów

Napisano 11 sierpień 2016 - 17:59

Już wszysto działa. Dzięki. Po prostu musiałem jeszcze raz wgrać SU i gotowe. Dzięki.

Co z tą jakością zdjęć?

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka
  • 1

#20 OFFLINE 1kjan

1kjan

Bywalec

• 39 postów

Napisano 12 sierpień 2016 - 15:23

Wszystko super. Zdjęcia są teraz nawet ładniejsze niż w Z1C co potwierdziła małżonka kiedy pokazałem jej to samo zdjęcie ( zrobione kiedyś na Z1C) dla porównania na obu telefonach. W obu włączyłem jasność na full i tryb X-Reality. Lepszy kontrast i kolory nie są tak przerysowane ani przejaskrawione. Jest ok.  Teraz pracuję nad modułami Xposed bo prawie nic nie działa.

Mam tez pytanie. Czy to normalne, że kopia w recovery ma ponad 4GB? I coz jakiejś robić, żeby odchudzić taką kopię? może zrezygnować z czegoś, z jakiejś partycji?

Użytkownik 1kjan edytował ten post 12 sierpień 2016 - 15:27

• 1

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ROOT, Repack kernela, dm-verity, SONY RIC, root z zachowaniem kluczy drm, Root bez utraty kluczy DRM, recovery, TWRP 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.