Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

[GO] Prośba o pomoc w instalacji CyanogenMod

prośba pomoc instalacji cyanogenmod

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE Nietoper

Nietoper

Zaczyna się uczyć

• Reputacja: 2
  • 24 postów
  • Telefon:Xperia M4 Aqua
  • Android:Marshmallow (6.0.1)
  • Operator:Orange

Napisano 16 kwiecień 2016 - 12:44

Witam! Mam kilka pytań odnośnie instalacji CyanogenMod 12.1 na mojej Xperii Go. Dodam, że jestem raczej zielony jeśli chodzi o androidy i modyfikacje rom'ów itp, chociaż mam za sobą aktualizację oprogramowania za pomocą flashtool'a, więc podstawy znam.

Otóż natrafiłem na link na stronie xda-developers dotyczący CyanogenMod do mojej xperii, jednakże jest kilka niejasności, które chciałbym rozwiać z Waszą pomocą. Poniżej wstawię link do wspomnianego tematu:

Download

Treść ukryta. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj by zobaczyć zawartość.

1. W instrukcji wspomniane jest, żeby "Extract boot.img from the zip and flash it via fastboot". Czyli mam to rozumieć żeby wypakować boot.img z paczki z romem, a następnie np za pomocą flashtool'a przejść w tryb fastboot i 'sflaszować' to? Prosiłbym o jakąś dokładniejszą instrukcję jak tego dokonać :P

2. Następnie w instrukcji jest "boot into recovery"- nie wiem jak wejść w tryb recovery w moim telefonie, poza tym nie trzeba instalować recovery dla CyanogenMod (CM Recovery)? Jeżeli tak, to prosiłbym o wytłumaczenie co krok po kroku zrobić.

3. Następnie jest informacja żeby zrobić wipe dla System, Data, Cache oraz Dalvik Cache- uprzednio oczywiście zanim zrobię cokolwiek z telefonem chciałbym zrobić pełną kopię zapasową, moglibyście polecić mi jakieś dobre narzędzie do zrobienia tego? Mam root'a więc nie powinno być z tym problemu. Poza tym, po instalacji nowego roma czy będę miał możliwość importowania mioch danych z powrotem w takim stanie w jakim był zrobiony backup?

4. Następny podpunkt to "Flash ROM zip and GApps zip". Pobrałem ROMa oraz GAppsy już, rozumiem, że muszę je wrzucić na kartę pamięci ale nie wiem co dalej- z trybu recovery uruchomić flashowanie czy z flashtoola? I w jakiej kolejności flashować, pierwszy rom, czy GAppsy?

5. Dalej jest wzmianka o zmianie plików z EXT4 na F2FS. Z tego co doczytałem F2FS poprawia szybkość zapisu danych, co przedkłada się na ogólną prędkość działania telefonu- prawda to? I czy Waszym zdaniem warto się w to bawić? W sumie telefon i tak będzie po wipe wszystkiego, więc można to od razu zrobić, pytanie tylko czy warto.

6. Na koniec jest w wymaganiach "unlocked bootloader"- po wpisaniu kodu serwisowego i po przejściu w zakładkę service info/configuration jest informacja "Bootloader unlock allowed: Yes", mam to rozumieć że bootloader jest odblokowany, czy że istnieje możliwość jego odblokowania? Jeżeli trzeba go odblokować, prosiłbym o jakąś instrukcję.

Prosiłbym o Wasze odpowiedzi, będę wdzięczny za każdą pomoc ;)

Mam nadzieję, że dobrze oznaczyłem temat i w dobrym dziale, jak nie, proszę o przeniesienie ;)

• 0

#2 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2102
  • 21161 postów
  • Telefon:Inny
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:stock PPWS29.131-27-1-11
  • Kernel:stock

Napisano 16 kwiecień 2016 - 13:05

A1. Dokładnie. Instrukcja:

Download

A2. Każde recovery jest dobre, kernel najpewniej ma recovery CM. Najczęściej wchodzisz w ten sposób, że podczas uruchamiania wciskasz, któryś przycisk głośności (najczęściej Vol-, ale nie zawsze) lub robisz to dopiero, gdy telefon zawibruje i/lub dioda powiadomień zmieni kolor.

A3. Pełna kopia to tylko w recovery. To od CMa nie ma takiej opcji (bo to szajs). Tutaj masz jak przerobić kernel (1 komenda tylko), aby miał wbudowane TWRP:

Download

Tę kopię możesz zawsze przywrócić, ale najlepiej (w sumie tylko) w całości.

Do tworzenia kopii aplikacji najlepszy jest Titanium Backup.

A4. W recovery masz opcję Install i tam wskazujesz pliki zip. Rom najpewniej sformatuje system, więc GAppsy powinny być wgrywane po nim.

A5. Warto. Różnica jest zauważalna (przynajmniej dla mnie).

A6. To jest informacja, że MOŻESZ odblokować. Jak to zrobić znajdziesz tutaj:

Download

• 1

#3 OFFLINE Nietoper

Nietoper

Zaczyna się uczyć

• Autor tematu
  • 24 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 13:35

Dzięki za szybką odpowiedź! Czyli mam rozumieć, że ten kernel jest zawarty w pliku boot.img? Bo nie do końca rozumiem jak mam się za to zabrać, instrukcję wysłałeś jak to zrobić, pytanie tylko co dokładnie wgrać? ;)

edit

Dobra, wybacz, doczytałem dopiero w instrukcji, że chodzi o plik boot.img właśnie ;)

Użytkownik Nietoper edytował ten post 16 kwiecień 2016 - 13:37

• 0

#4 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 13:39

Tylko tam jest ten skrypt co podmienia (powinien to zrobić) Cm recovery na TWRP, które posiada wszystkie potrzebne opcje.

I przynajmniej przez TWRP wgrasz modyfikacje dodatkowe, a CM recovery pozwala tylko wgrać rom i GAppsy :/

Tylko jeden problem z tym TWRP może być:

"all should work fine now except external storage mounting"

Czyli lepiej abyś wrzucił pliki zip na telefon. Nie wiem też jak z kopiami, bo Go dużej pamięci ROM nie ma...

Ale zawsze można po zrobieniu kopii przerzucić ją na SD, a w razie problemów kopiować z SD na telefon przy użyciu komputera.

Nie baw się tym. Z opisu CMa wynika, że ma on wbudowane TWRP.

A widziałeś co w nim nie działa? Radio, obracanie ekranu i audio przez Bluetooth.

• 0

#5 OFFLINE Nietoper

Nietoper

Zaczyna się uczyć

• Autor tematu
  • 24 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 13:49

Widzę, że będzie z tym dużo zabawy (przerabianie na TWRP, przerzucanie na rom, kopia zakładając, że się zmieści, przenoszenie na kartę sd itd...). Jednak zrobię tylko kopię danych jakimkolwiek narzędziem. Flashtool posiada taką opcję? Potem tylko wgram boot.img i zajmę się romem oraz resztą czynności. A jeszcze pytanie, system plików zmieniać PO wgraniu roma i gappsów, tak?

• 0

#6 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 14:01

Jak pisałem - TWRP sobie odpuść, bo z opisu romu wynika, że już powinno być.

Flashtool nie tworzy kopii. Jest aplikacja Online Nandroid Backup, która robi to co recovery, ale bez recovery (czyli bez uruchomienia systemu nie przywrócisz), ale jej kopie (o ile wcześniej zaznaczysz) można przywrócić w normalnym recovery.

System plików spowoduje format partycji /data, więc lepiej zrobić go przed.

Zrób tak:

1. Zainstaluj Titanium Backup, zrób nim kopię wszystkich aplikacji systemowych i użytkownika.
  2. Zainstaluj jakiś program do kopii kontaktów i SMSów (ja korzystam z Super Backup).
  3. Skopiuj pliki zpi i na kartę, i do pamięci telefonu (jakby, któraś pamięć nie działała).
  4. Wgraj kernel (boot.img).
  5. Włącz telefon i uruchom TWRP, które już powinno być w kernelu.
  6. Zrób kopię.
  7. Zrób wszystkie wymagane Wipe.
  8. Zmień system plików na f2fs.
  9. Wgraj zipy.
  10. (opcjonalnie) Jeszcze raz Wipe cache i Wipe Dalvik cache (ja zawsze robię po każdej paczce, dodatkowo po zmianie systemu plików Dalvik lepiej przeczyścić).
  11. Restart.

Jeśli Go ma podział na partycję /data i /sdcard (nowsze modele na pewno mają /data i podpartycję /data/media, więc wszystko jest na jednej partycji), to obie przerób na f2fs. Co sobie żałować :)

• 1

#7 OFFLINE Nietoper

Nietoper

Zaczyna się uczyć

• Autor tematu
  • 24 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 14:41

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Wybacz, że pytam o wszystko tak dokładnie ale wole zapytać trzy razy za dużo niż raz za mało i uceglić telefon... ;)

Odnośnie wcześniejszego- tak, widziałem co nie działa ale z radia nie korzystałem nigdy, z przesyłania audio przez bluetooth też, cóż, obracanie ekranu jakoś przeboleję (i tak miałem najczęściej wyłączone :P ). W związku z tym mam jeszcze pytanie- bo z tego co się orientuję, aktualizacje do CyanogenModa wychodzą w odstępach ok tygodnia. Jeśli wyszłaby nowa aktualizacja, to będę zmuszony na nowo instalować rom czy jest opcja aktualizacji już istniejącego? Pytam, o pierwszy raz 'bawię się' w CM ;)

• 0

#8 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 15:13

Aktualizacje CMa wychodzą codziennie (czasem co 2 dni) - stąd ich nazwa Nightly, bardziej stabilne co miesiąc - Monthly. Większość romów, dla oficjalnie wspieranych urządzeń, wydaje aktualizacje codziennie. Choć np. taki SlimRom wychodzi co tydzień.

Wersja, która istnieje dla Go, nie jest tworzona przez oficjalny team CMa, ani żaden z oficjalnych teamów CMa dla Xperii - FXP i LegacyXperia, tylko przez XperiaSTE team (mają szczęście, że bez I).

Dlatego też dla niej aktualizacje BYŁY cotygodniowe. Były, ponieważ jak spojrzysz na datę ostatniej aktualizacji to jest to 21 Luty tego roku. Nowszych już nie ma.

Nie zauważyłem, że tam wyżej są nowsze aktualizacje. No to po prostu tak ten team wydaje, że są co tydzień, zamiast codziennie .

Co do aktualizacji to wgrywasz tak samo jak teraz, ale robisz tylko Wipe Cache i Wipe Dalvik Cache. Wszystkie aplikacje użytkownika i ich dane (systemowych też) zostaną, kontakty, SMSy też. Jedynie jak jakieś modyfikacje systemu wgrasz (np. GAppsy, aktualizację SuperSU, modyfikacje dźwięku, bootanimacje, coś w tym stylu) to będziesz je musiał wgrać jeszcze raz. Jednak jeśli je wgrasz wraz z systemem (bez restartu pomiędzy) to nawet [system] nie zauważy ich braku, bo ich dane zostaną :)

• 1

#9 OFFLINE Nietoper

Nietoper

Zaczyna się uczyć

• Autor tematu
  • 24 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 15:21

Odnośnie aktualizacji mylisz się, bo ostatnia miała miejsce 8 kwietnia tego roku, jest to czwarty plik od końca w tym spisie ;) czyli jednak są robione po dziś dzień ;)

• 0

#10 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 15:25

Zauważyłem. Schowały mi się, bo nazwę zmienili.

• 0

#11 OFFLINE Nietoper

Nietoper

Zaczyna się uczyć

• Autor tematu
  • 24 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 20:20

Mam jakiś problem przy podłączaniu telefonu przez FlashMode, wyskakuje mi error "ERROR - root : this bundle is not valid" i rozłącza urządzenie. Masz pomysł dlaczego tak się dzieje?

edit

Fastboot, zamiast flashmode, pomieszałem, już podłączyłem, sorry za zamieszanie...

edit 2

Działa wszystko, CM śmiga aż miło ;) pozostało tylko go skonfigurować, przywrócić aplikacje etc. Zdziwiłem się, bo obracanie ekranu również działa, o dziwo, choć nie powinno. Być może taka informacja się pojawiła, gdyż może nie działa na wszystkich aplikacjach, sprawdzę to na dniach :)

Dzięki wielkie za pomoc i za cierpliwość przy łopatologicznym tłumaczeniu jak to zrobić :P

Użytkownik Nietoper edytował ten post 16 kwiecień 2016 - 23:14

• 0

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prośba, pomoc, instalacji, cyanogenmod

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.