Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Jak dostosowac stockowy system do moich potrzeb?

soft dostosować swoich potrzeb

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE Florian

Florian

Nowicjusz

• Reputacja: 0
  • 2 postów
  • Telefon:Xperia M4 Aqua
  • Android:Lollipop (5.0)
  • Rom:stock
  • Operator:Play

Napisano 13 marzec 2017 - 16:44

Cześć, jestem nowym użytkownikiem, mam M4 od prawie roku i myślę, że już czas coś zmajstrować bo mnie coraz bardziej nosi.
Więc tak - mam oryginalny soft 5.0 /26.1.A.3.111.

Telefon chodzi jak chodzi, da się używać, ale nie oszukujmy się, najszybszy to on nie jest, fajnie by było go trochę podkręcić, choć to niekonieczne, ale kategorycznie nie może już bardziej zwolnić !

Czego oczekuję?
- Wgrywanie aplikacji do SD, żeby rozwiązać konkretnie problem braku pamięci bo ja już nic nie mogę sobie zainstalować :'(
- Mało pracy przy wgrywaniu, bo się nie znam :)
- Brak wad w postaci zwolnienia systemu zaś jego przyśpieszenie będzie miłym bonusem.

Czytałem trochę tematów, jest masa poradników, jeden z odblokowaniem botloaderu drugi bez, sam już mam mętlik, który by mi pomógł spełnić tylko oczekiwania, nic więcej. Do tego kwestia aktualizacji do 6.0, gdzie w temacie jaki soft wybrać, nikt nie dał konkretnej odpowiedzi, każdy swoje wie i czasem wychwala przytym nie zwracając uwagi na uposledzenie podstawowych funkcji.
W starych moich xperiach, aktualizacje do nowszych systemów, tym wlaśnie się cechowały, więc zawsze wracałem z powrotem, właściwie nigdy nie czułem potrzeby majstrowania w telefonie. Teraz nie mam wyjścia ;(

Pozdrawiam, prosze o wyrozumiałość.

ch3mn3y (13 marzec 2017 - 17:25):
Edytowałem trochę tytuł

• 0

#2 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2090
  • 21096 postów
  • Telefon:Inny
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:stock PPWS29.131-27-1-11
  • Kernel:stock
  • Operator:Orange

Napisano 13 marzec 2017 - 17:09

A1. Jak nie chcesz przenosić się na 6.0.1, to wymaganiem jest Root. Wtedy Folder Mount (3 foldery = darmowy, więcej = płatny) lub Xposed i moduł XInternalSD.

A2. Wg mnie jest mało. Choć nie wiem jak z Xposed na M4 5.1.

A3. Nie powinno źle wpływać.

Dla A1+A3. Najlepiej jakbyś wgrał 6.0.1 (najlepiej niebrandowany) + Odblokowanie Bootloadera + Xposed + jeden z kerneli, które ostatnio wrzuciłem. Xposed pozwoli na wrzucanie danych gier i aplikacji na kartę, a dobre ustawienia kernela powinny przyspieszyć urządzenie.

• 0

#3 OFFLINE Florian

Florian

Nowicjusz

• Autor tematu
  • Reputacja: 0
  • 2 postów
  • Android:Lollipop (5.0)

Napisano 13 marzec 2017 - 17:29

Czyli jednak zrobić aktualke do 6.0 i wgrać te wszystkie modyfikacje razem z botloaderem?
Sporo trochę, odesłałbyś mnie do tych sprawdzonych i pewnych poradników, żeby mieć napisane przez Ciebie? Bo ludzie wstawiają czasem kilka i w nie których nie dają gwarancji bezpieczeństwa :/

Wiem, że ta prośba śmiesznie brzmi ale to nie lenistwo, kompletnie się nie znam, a chciałbym to zrobić na trzy baty, żeby przypadkiem nie spieprzyć systemu, albo nie szukać na xda, czegoś czego brakło u nas. Kiedyś jak miałem WM na X1 to tak się skończyło :)

• 0

#4 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21096 postów

Napisano 13 marzec 2017 - 18:52

No to trochę z tym zabawy jest:

Punkty 3ADB, 4 i 5 robisz tylko jeśli jeszcze masz gwarancję i Ci na niej zależy.

1. Na początek uruchom odpowiednie opcje w telefonie:
    1. Przejdź do Ustawienia->O telefonie i 7 razy wciśnij Numer kompilacji (aż pojawi się opcja Jesteś programistą lub coś podobnego).
    2. Cofnij się do głównego menu Ustawień i wejdź do nowego menu - Opcje programistyczne.
    3. W nim aktywuj opcje Debugowanie USB (na samej górze) oraz Włącz zdjęcie blokady OEM.
  2. Teraz pobierz i zainstaluj wymagane programy:
  3. Oraz sterowniki:
    • Te dla Fastboot mode i Flashmode znajdziesz w folderze Flashtoola w podfolderze /drivers pod postacią instalki (zainstaluj 2 pierwsze pozycje z listy):
      Problem z nimi może się pojawić jeśli masz system Windows 8 lub nowszy, wtedy to musisz zrobić:
      Download

Treść ukryta. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj by zobaczyć zawartość.

• Te od ADB wgrasz tym programem:
      Download

Z tym, że telefon musi być podłączony do komputer z aktywnym Debugowaniem USB (co masz od 1 punktu).
      Inaczej program nie będzie wiedział dla jakiego modelu sterowniki wgrać.
  4. Rootujesz korzystając z Rootkita dla softu 3.111:
    Download

5. Tworzysz kopię partycji TA:
    Download

6. Po tym odblokowujesz bootloader:
    Download

7. Teraz wgrywasz 6.0.1:
  8. Znowu zrób punkt 1, bo wgranie softa zresetowało te ustawienia.
  9. Teraz pobierz odpowiednie pliki:
    • Kernel - wg mnie, z tych 2 istniejących, ten jest lepszy:
      Download

• Recovery - tylko plik recovery z punktu 1 z Proces:
      Download

10. Teraz masz 6.0.1 i odblokowany bootloader, a więc wgrywamy co trzeba:
    1. Pliki .img z kernelem i recovery skopiuj do folderu z Minimal ADB & Fastboot (prosto do folderu).
    2. Uruchom program Minimal (ikonka jest w Menu Start).
    3. Podłącz telefon w trybie Fasbtoot (wyłączony, trzymając Vol+, jak podczas odblokowywania bootloadera).
    4. W programie wpisuj po kolei potwierdzając klawiszem ENTER po każdej linijce:
      fastboot flash recovery recovery.img
      fastboot flash boot v5a.img
      Chyba, że zmieniłeś nazwy plików .img, to ostatni fragment komendy się zmieni.
    5. Po tym odłącz kabelek i włącz telefon.
  11. Telefon włączy się z normalnie, ale będzie Root (SuperSU).
  12. Teraz pobieramy Xposed:
    Download

Oraz, na wszelki wypadek, uninstaller:
    Download

13. Wyłącz telefon i włącz go na nowo, ale, gdy pojawi się logo Sony, zacznij wciskać przycisk Vol-, aby uruchomić TWRP.
  14. W recovery:
    1. Przejdź do Backup, zaznacz wszystkie partycje i suwakiem rozpocznij tworzenie kopii.
    2. Po wszystkim wróć do głównego menu.
    3. Wejdź w Install i wskaż plik .zip z Xposed (jak na karcie, to musisz najpierw wcisnąć przycisk Select Storage i ją wybrać - domyślnie, przy pierwszym uruchomieniu, jest Pamięć Wewnętrzna, potem ostatnia wybrana pamięć).
    4. Wskazujesz plik i przesuwasz suwak. On się wgrywa.
    5. Znowu wracasz do głównego menu i wybierasz Wipe, a następnie Advanced Wipe.
    6. Zaznaczasz TYLKO Dalvik cache i Cache. Znowu przesuwasz suwak.
    7. Po wszystkim restartujesz telefon.
  15. Koniec.
    Choć nie jestem pewien, ale chyba będzie brakować aplikacji Xposed. W takim wypadku uruchom w telefonie Nieznane Źródła i wgraj tę aplikację:
    Download

16. Teraz już na pewno koniec.

PS. Telefon może się włączać 5-15 minut zarówno po punkcie 7, jak i 14.

Trochę tego jest, ale 2 i 3 przydadzą Ci się na przyszłość (w razie chęci powrotu, czy problemów), a 4 i 5 już nie będziesz musiał robić (chyba, że zechcesz przywrócić kopię i zablokować bootloader, co przywróci gwarancję).

Trochę długie wyszło. Ale to nie trzeba na raz robić. No i to kilka poradników w jeden połączone (prawie, bo część jako odnośniki dałem).

A X1, to X1. Nie jest trudna, tylko pliki trzeba zdobyć do niej. A wtedy wszystko można zrobić bez użycia komputera :)

• 1

#5 OFFLINE wmarekw

wmarekw

Bywalec

• Reputacja: 4
  • 37 postów
  • Android:Marshmallow (6.0.1)

Napisano 05 czerwiec 2017 - 15:14

to jeszcze jedno pytanie majac już 6-kę trzeba zrobić downgrade do 5-ki i dalej wszystko po kolei? Moja m4 wróciła po naprawie z serwisu (jedna nieudana, za drugim razem wymiana płyty głównej) i myślałem ze dam rade ale tak zre baterię ze muszę coś z tym zrobić

• 0

#6 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21096 postów

Napisano 05 czerwiec 2017 - 15:33

Tak i nie. Aby zrobić kopię partycji TA możesz skorzystać z oryginalnej metody (wymaga Roota, a więc i 5.0) albo Uniwersalnej, która korzysta z dziury w systemie (nie wymaga Roota, a jedynie, aby system był starszy niż 7.0, a więc i 6.0 się nada).

Różnica jest, że ogólnie pierwsza jest prostsza w przywróceniu, a druga w stworzeniu (niestety nie można przywrócić kopii stworzonej drugą metodą).

• 0

#7 OFFLINE wmarekw

wmarekw

Bywalec

• 37 postów

Napisano 05 czerwiec 2017 - 19:37

oczywiście chodzi mi o przywrócenie kluczy lub też możliwość przywrócenia, czytałem że brak kluczy powoduje problemy z min aparatem i paroma innymi aplikacjami sony - niektórzy zaraz po zrotowaniu 6-ki wgraniu twrp zalecają przywrócenie kluczy ale to chyba nie jest konieczne, pamiętam że sam miałem problem z aparatem ale chyba zainstalowałem z marketu i jakoś działał

• 0

#8 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21096 postów

Napisano 05 czerwiec 2017 - 20:33

TWRP przestanie działać po przywróceniu kluczy, a [przynajmniej nigdy nie słyszałem, ani nie udało mi się korzystać z niego po zablokowaniu (ZU i Z2). Bo tylko przy odblokowany bootloaderze jest dostęp do partycji /recovery.

Brak kluczy DRM powodował problemy z aparatem i  niektórymi dodatkami Sony (xLoud, czy modyfikacje obrazu).

Ale obecnie już aparat się nie powinien "psuć" (reszta dalej przestaje działać).

• 0

#9 OFFLINE wmarekw

wmarekw

Bywalec

• 37 postów

Napisano 05 czerwiec 2017 - 20:49

to chyba wiem wszystko, jak zbiorę siły to zmorduję moją m4 finalnie na pexo - wydaje się dość ciekawy

• 0

#10 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21096 postów

Napisano 05 czerwiec 2017 - 20:59

Dołóż do tego któryś z kerneli (chyba Sky lepszy) i będziesz miał najlepsze (oczywiście po dostosowaniu tego co daje kernel) co na M4 można uzyskać.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.