Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Zużycie baterii przez system.

bateria xz problem rozładowanie

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE GKuba

GKuba

Nowicjusz

• Reputacja: 0
  • 6 postów
  • Telefon:Xperia XZ
  • Android:Nougat (7.1.1)
  • Rom:stock
  • Kernel:stock
  • Operator:Orange

Napisano 28 listopad 2017 - 18:26

Witam,

Od ok 3 tygodni posiadam XPeria XZ i jestem z niego zadowolony z wyjątkiem jednej kwestii, chodzi mianowicie o zużycie baterii przez system. Zauważyłem, że mój telefon podczas użytkowania zużywa baterię dosyć szybko oraz się grzeje nawet podczas słuchania muzyki. W celu znalezienia przyczyny skorzystałem z aplikacji GSM Battery Monitor. Oto kilka wyników szczególnych:

- Zużycie baterii przez aplikacje wynosi 95% (ekran jedynie 3%)

- Aplikacje zużywające najwięcej baterii: Kernel (Android OS) 30,4%, System Android 24,2%, Truecaller 17,1%, Spotify 10,0%, Interfejs 6,4%, System (*wakelock*) 2,5%, Office 1,2%, Pozostałe <0,5%

Dodatkowe informacje o Kernel (Android OS):

- Użycie procesora: 2:40:49

- Użycie procesora (tylko w tle): 2:40:49

- Pozostał w czuwaniu: 2:01:22

Lista procesów jest bardzo długa więc dołączę ją w załączniku.

Informacje o użyciu procesora z aplikacji Simple System Monitor:

Częstotliwość / Czas:

- 307,2 MHz / 20:32:58

- 1,59 GHz / 6:41:06

- 1,48 GHz / 3:38:24

- Deep Sleep / 2:40:39

Na liście procesów pierwsze 20 to System Android.

Zaznaczam że:

- Użyłem funkcji naprawiania telefonu w programie xperia companion, przyniosło to jakieś efekty, gdyż telefon wolniej zużywa baterię jednak nadal zużycie jest za duże

- Używam aplikacji Greenify i pomogła mi ona ze spadkiem baterii gdy telefon nie jest używany, lecz podczas korzystania nadal się grzeje i zużywa szybko baterię

- Mam kilka profilów w aplikacji Tasker sterujących użyciem funkcji telefonu przez co GSM, Wifi, GPS, zużywają 0-3% więc raczej nie w tym leży problem

- Nie będę rootował telefonu więc proszę unikać propozycji dotyczących wszystkiego co związane z rootem i/lub utratą gwaracji oraz możliwości płacenia zbliżeniowego.

- Posiadam w telefonie zainstalowane bardzo dużo aplikacji, lecz prawie wszystkie są hibernowane, gdy ich nie potrzebuję i nie zużywają dużo baterii (<0,5%)

Jeśli ktoś byłby w stanie mi doradzić jakieś sensowne rozwiązanie to byłbym wdzięczny, nie chcę tracić 60% baterii przez dwie godziny słuchania muzyki :(. Nie siedzę zbytnio w technologii telefonicznej więc proszę o komentarze które by zrozumiał "typowy kowalski" ;).

Załączone pliki

• 0

#2 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Reputacja: 694
  • 5668 postów
  • Telefon:Xperia XZ Premium Dual
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:47.2.A.2.33
  • Operator:Play

Napisano 28 listopad 2017 - 18:49

Na jak długo wystarcza Ci baterii przy takiej konfiguracji? Te zebrane dane są zebrane na jaki jej stan procentowy?

• 0

#3 OFFLINE GKuba

GKuba

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 6 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 18:57

Przy moim normalnym sposobie użytkowania bateria starcza na 6-9 godzin, jeśli w dany dzień dużo używam telefonu lub np gram to po 2-4 godzinach mam jakieś 20-30%. Dane są zbierane w tle przez cały czas od odłączenia telefonu od ładowarki, dane procesora od zainstalowania aplikacji.

Dodatkowo podczas słuchania muzyki ze spotify w drodze na uczelnię bateria spada o około 20% w ciągu niecałej godziny.

Użytkownik GKuba edytował ten post 28 listopad 2017 - 18:59

• 0

#4 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2103
  • 21161 postów
  • Telefon:Inny
  • Rom:stock PPWS29.131-27-1-11

Napisano 28 listopad 2017 - 18:58

Problem nie leży w systemie, a w jakiejś aplikacji.

Jak zajrzysz na listę, to masz wiele procesów o nazwie kworker. To procesy kernela, które ten wykorzystuje do przeprowadzenia działań zleconych przez aplikacje podzespołom. Stąd wiele procesów powoduje powstanie wielu kworkerów, a Ci nie pozwalają urządzeniu wejść w tryb Deep Sleep (co widać po tym, że procesor zbyt długo działa na jednej z niższych częstotliwości - 307,2 MHz).

Tutaj ciężko dokładnie wskazać co jest problemem, bo na liście tego nie ma. Odkryć to można korzystając z np. Better Battery Stats albo Wakelock Detector. Ale te dane otrzymamy tylko mając Roota, bo bez niego aplikacje nie wyświetlają Alarmów, a jedynie wakelocki, które rzadko wskazują dokładnie na powód wybudzania.

Obstawiłbym, że problem leży w Usługach Google Play. Spróbuj wyczyścić ich dane, do tego Google Framework i może Sklep Play. Nie uruchamiaj żadnej aplikacji Google i przetestuj jak to będzie.

• 0

#5 OFFLINE GKuba

GKuba

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 6 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 19:07

Znalazłem niedawno poradę o wyczyszczeniu danych usług google play lecz to nie pomogło, spróbuję jeszcze raz razem z google framework i sklep play. Gdzie znajdę Google Framework? Nie ma na liście aplikacji, czy po wyczyszczeniu danych sklep play stracę jakieś istotne dane?

Użytkownik GKuba edytował ten post 28 listopad 2017 - 19:08

• 0

#6 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 19:12

Dokładnie się to zwie Google Services Framework.

Usunięcie danych Sklepu spowoduje, że usunięte zostaną jego dane, a więc i połączone konto. Po ponownym włączeniu będziesz musiał zalogować się ponownie, ale po tym wszystko wróci do normy.

Nie wiem co z pozostałymi apkami Usług - przykładowo Google Play Services Instant App.

• 0

#7 OFFLINE GKuba

GKuba

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 6 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 22:20

Wyczyściłem dane wskazanych aplikacji, wychodzę dziś z domu na jakieś 3 godziny i będę używał tylko Spotify. Dam znać jak się zachowa bateria w tym czasie jak wrócę.

Dodano: 28 listopad 2017 - 22:20

Niestety wyczyszczenie danych wspomnianych aplikacji nie naprawiło problemu. Przez około 2 godziny używania jedynie Spotify (ekran był ciągle wyłączony) straciłem 51% baterii. Przesyłam zdjęcia statystyk po wyczyszczeniu danych aplikacji --> 

Treść ukryta. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj by zobaczyć zawartość.

Użytkownik GKuba edytował ten post 28 listopad 2017 - 19:18

• 0

#8 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 12:09

To zostaje przy tym, że problem leży w którejś z wgranych aplikacji. XZ długiego czasu na baterii nie osiąga, ale u Ciebie jak byk jest jeszcze gorzej niż być powinno, a winny jest kernel, a dokładnie jego procesy udostępnianie aplikacjom.

Niestety piszesz, że masz wiele aplikacji, więc ciężko będzie znaleźć winowajcę, a zmuszać Cię do reflashu i ich usunięcia bym nie chciał.

• 0

#9 OFFLINE GKuba

GKuba

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 6 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 20:32

Hm, w takim wypadku rozumiem, że pozostaje mi factory reset i zainstalowanie jedynie najbardziej potrzebnych aplikacji przy szczegółowej obserwacji jak zachowuje się procesor z tymi aplikacjami. Zajmę się tym w weekend. Apropo roota, myślałem nad taką opcją, gdyż wnosi wiele możliwości, lecz po poszperaniu w internecie przeraziło mnie ryzyko zepsucia telefonu oraz całkowita utrata gwarancji (brak możliwości płacenia zbliżeniowego nie jest dużym problemem), a poradniki jakie czytałem były niekiedy sprzeczne ze sobą więc ciężko mi im zaufać. Uważam, że w niedalekiej przyszłości byłbym skłonny zrootować telefon pod warunkiem że dobrze obeznam się z tematem, na chwilę obecną jestem w tej kwestii całkowicie zielony. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś doświadczony w tej kwestii odesłał mnie do jakichś dobrych poradników opisujących cały proces, żebym mógł przestudiować ten temat.

• 0

#10 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 20:54

Telefonu nie zepsujesz, szybciej system, a tutaj reflash i "jedziesz dalej".

Płatności dalej działają, przynajmniej jeśli skorzystasz z MAGISKa i nie będziesz wgrywał Xposed (a nawet wtey wystarczy dodać aplikacje bankowe do MAGISK Hide, niestety AndroidPay działać z Xposed nie będzie). Sam płacę, a mam nie tylko Roota, ale odblokowany bootloader i custom rom.

Gwarancję tracisz jeśli masz odblokowany bootloader. Jeśli zrobisz kopię partycji TA, to możesz ją przywrócić, a to zablokuje bootloader i przywróci gwarancję.

Jeśli chodzi o tematy/poradniki to tak:

Kopia TA (wymaga wgrania Androida 6.0, bo tylko tam jest dziura pozwalająca na stworzenie kopii):

Download

MAGISK (od wersji 13 działa z Xperiami):

Download

Odblokowanie bootloadera:

Download

TWRP dla XZ:

Download

Nie mam pojęcia, czy TWRP ciągle wymaga kernela podanego w temacie. Kernel ten jeszcze nie wspiera Oreo, ale wydaje mi się, że może działać bez.

• 1

#11 OFFLINE GKuba

GKuba

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 6 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 21:07

Dziękuję za informacje :) W takim wypadku temat można uznać za zamknięty.

• 0

#12 OFFLINE Farstone

Farstone

Coś tam skrobnął

• 11 postów
  • Android:Nie podano
  • Operator:Inny

Napisano 20 marzec 2018 - 05:33

Żona użytkuje XZ - w jej przypadku jak wytrzyma 2 dni to jest rekord świata  :) Ale co się dziwić, jak non stop internet i facebook. Czy prawdą jest, że ta społecznościowa aplikacja mocno zużywa baterię? Lepiej już korzystać via www ?

• 0

#13 OFFLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• Reputacja: 87
  • 730 postów
  • Telefon:Xperia XZ Premium
  • Rom:eXistenZ Pie v8.0.0
  • Kernel:4.4.148-+
  • Operator:T-Mobile

Napisano 20 marzec 2018 - 07:33

Żona użytkuje XZ - w jej przypadku jak wytrzyma 2 dni to jest rekord świata  :) Ale co się dziwić, jak non stop internet i facebook. Czy prawdą jest, że ta społecznościowa aplikacja mocno zużywa baterię? Lepiej już korzystać via www ?

Niektore aplikacje społecznościowe potrafią zjadać baterie jak leci w szczególności te które muszą działać cały czas w tle żebyś dostał powiadomienia .Korzystanie ze stron via www jest według moich znajomych niewygodne chociaż ja sam korzystam z www
  • 0

#14 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 21161 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 08:25

Niestety jest to prawda.

A co do korzystania poprzez WWW, to zawsze są aplikacje będące nakładkami na mobilnego FB. Pozwalają dzięki temu zmodyfikować (lekko) jego UI, a przy tym mają opcję dostarczania powiadomień o wiadomościach i powiadomieniach na FB (co powoduje zwiększone zużycie baterii, ale nie aż takie jak przez oficjalną aplikację FB).

• 0

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bateria, xz, problem, rozładowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.