Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie
ROOT

Flashowanie bez roota / uniknięcie kłopotów gwarancyjnych

Flashowanie bez roota

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE Janeo

Janeo

Coś tam skrobnął

• Reputacja: 0
  • 11 postów
  • Telefon:Xperia XZ1 Compact
  • Android:Oreo (8.0.0)
  • Rom:stock
  • Kernel:stock
  • Operator:Lycamobile

Napisano 14 maj 2019 - 07:15

Witam,

Mój problem polega na tym, że nie znalazłem sposobu, aby móc (w razie kłopotów) przeflashować mojego Androida 8, również na Android 8. O ile się orientuję, to:

1 - robienie tego przy pomocy PC Companion zaktualizuje system do Android 9, do czego nie mogę dopuścić.

2- zrobienie tego w/g instrukcji tutaj (https://www.xperiasi...ewflasher-2017/) - łączy się z wykonaniem roota. Gdy jednak zechcę oddać ew. zepsuty telefon do serwisu na gwarancji której mam jeszcze 2 lata bo telefon nowiutki, to mógłbym chyba tą gwarancje utracić.

3 - Flashowanie bez rootowania było możliwe jeszcze parę lat temu (https://forum.****link konkurencji****/topic/127583-flashowanie-instalowanie-oficjalnego-stocowego-romu-za-pomoc%C4%85-flashtoola/) przy pomocy flashtoola, ale moja komórka Xperia XZ1 C jak wyczytałem, jest już zbyt na to nowoczesna bo wymaga newflasher.

Pytanie:

Czy jest możliwe przeflashowanie bez roota, lub z rootowaniem ale z możliwością wrócenia do stocowego Androida 8 G8441 47.1.A.2.281 Central Europe 1?

Ewentualnie powrócenie z Androida 9 do niezrootowanego Androida 8?

Pozdrawiam

Użytkownik Janeo edytował ten post 14 maj 2019 - 07:21

• 0

#2 OFFLINE Mojzesz

Mojzesz

Sensei

• Reputacja: 1216
  • 10267 postów
  • Telefon:Inny
  • Android:Nie podano
  • Rom:Sailfish OS
  • Kernel:Stock
  • Operator:Plus

Napisano 14 maj 2019 - 09:08

1. Opcja napraw wgrywa ten sam soft a przynajmniej numerek kompilacji.
2. Nie potrzeba roota.
3. Owszem, flashtoolem dla tego modelu raczej się nie da.
Jeżeli wgrasz nowszego androida i się cofniesz na starszy czy w ogóle wgrasz soft to nie tracisz gwarancji.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#3 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• Reputacja: 65
  • 657 postów
  • Telefon:Xperia XZ Premium
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:eXistenZ Pie v8.0.0
  • Kernel:4.4.148-+
  • Operator:T-Mobile

Napisano 14 maj 2019 - 10:50

Tak jak napisał Mojzesz do zflashowania systemu newflasherem nie potrzeba roota ;)

• 0

#4 OFFLINE Janeo

Janeo

Coś tam skrobnął

• Autor tematu
  • 11 postów

Napisano 14 maj 2019 - 17:36

Doiękuję szanownym kolegom za informacje.

Bardzo się cieszę, że przy pomocy PC Companion mogę przeflashować Androida 8 w celu naprawy, bez update'u.

Również cieszę się, że mogę robić downgrade (np. z 9 na 8) bez utraty gwarancji.

Mam dodatkowe pytanie - jak zrootuję swojego Androida 8, czy zrootowanie przyczyni się do utraty gwarancji? (jako będącego przedmiotem ingerencji w soft)

• 0

#5 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• 657 postów

Napisano 14 maj 2019 - 19:24

Żeby zrobić roota musisz odblokowac bootloader co teoretycznie wiąże się z utratą gwarancji,chyba że wcześniej zrobisz kopie i przywrócisz ją przed oddaniem telefonu na serwis :D

Użytkownik DominQ edytował ten post 14 maj 2019 - 19:25

• 0

#6 OFFLINE Janeo

Janeo

Coś tam skrobnął

• Autor tematu
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2019 - 07:18

Żeby zrobić roota musisz odblokowac bootloader co teoretycznie wiąże się z utratą gwarancji,chyba że wcześniej zrobisz kopie i przywrócisz ją przed oddaniem telefonu na serwis :D

Bardzo Ci dziękuję, nigdy nie rootowałem i określenie "odblokowanie bootloadera" jest dla mnie zaskoczeniem :scratch_one-s_head: .

Czy jest gdzieś tutaj jakaś instrukcja jak robić kopię i przywracać bootloadera?

Pozdrawiam

EDIT

PS: hmmm, czy to https://www.xperiasi...ie-bootloadera/

?

Użytkownik Janeo edytował ten post 15 maj 2019 - 07:24

• 0

#7 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• 657 postów

Napisano 15 maj 2019 - 09:31

Bardzo Ci dziękuję, nigdy nie rootowałem i określenie "odblokowanie bootloadera" jest dla mnie zaskoczeniem :scratch_one-s_head: .

Czy jest gdzieś tutaj jakaś instrukcja jak robić kopię i przywracać bootloadera?

Pozdrawiam

EDIT

PS: hmmm, czy to https://www.xperiasi...ie-bootloadera/

?

Tak ten poradnik jest dobrze rozwinięty a jeżeli natrafisz na jakiś problem to pisz :)

• 0

#8 OFFLINE Janeo

Janeo

Coś tam skrobnął

• Autor tematu
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2019 - 09:43

No właśnie mam... :-) Jedno.

Mianowicie, pod wskazanym linkiem zauważyłem kopiowanie partycji jako jeden z elementów czynności prowadzących do odblokowania roota i nie wem, czy w tym momencie nie dokonały się już zmiany na partycji / ustawieniach.

Natomiast nie ma o czynnościach przywracających stan pierwotny, jak rozumiem zrobienie kopii partycji PRZED przystąpieniem do rootowania aby móc ją w razie potrzeby oddania na gwarancję, wgrać na nowo.

Użytkownik Janeo edytował ten post 15 maj 2019 - 09:44

• 0

#9 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• 657 postów

Napisano 15 maj 2019 - 11:27

No właśnie mam... :-) Jedno.

Mianowicie, pod wskazanym linkiem zauważyłem kopiowanie partycji jako jeden z elementów czynności prowadzących do odblokowania roota i nie wem, czy w tym momencie nie dokonały się już zmiany na partycji / ustawieniach.

Natomiast nie ma o czynnościach przywracających stan pierwotny, jak rozumiem zrobienie kopii partycji PRZED przystąpieniem do rootowania aby móc ją w razie potrzeby oddania na gwarancję, wgrać na nowo.

4 podpunkt jest na temat blokowania bootloadera :) Generalnie to root do zrobienia kopii jest tymaczasowy i taka można powiedzieć mała furtka bo bez niego nie odblokujesz bootlaodera ;P sprawa z rootem jest taka że wystarczy że wgrasz system na nowo i nie będzie po nim śladu.A partycji bez kluczy TA nie zablokujesz bez jej kopii 

• 0

#10 OFFLINE Janeo

Janeo

Coś tam skrobnął

• Autor tematu
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2019 - 11:34

... sprawa z rootem jest taka że wystarczy że wgrasz system na nowo i nie będzie po nim śladu.A partycji bez kluczy TA nie zablokujesz bez jej kopii 

Sorki ale nie jestem jeszcze całkiem w temacie więc trochę szczegółow, please...

Znaczy że po odblokowaniu bootloadera i zrootowaniu mogę wgrać system na nowo przy pomocy PC Companion (nie wyśledzi zmian?), czy przy pomocy newflashera?

• 0

#11 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• 657 postów

Napisano 15 maj 2019 - 11:48

Sorki ale nie jestem jeszcze całkiem w temacie więc trochę szczegółow, please...

Znaczy że po odblokowaniu bootloadera i zrootowaniu mogę wgrać system na nowo przy pomocy PC Companion (nie wyśledzi zmian?), czy przy pomocy newflashera?

Pod żadnym pozorem po odblokowaniu bootloadera nie wgrywaj systemu za pomocą PC Companion bo zostanie Ci podładka pod kubek/cegiełka/ po prostu zbrikujesz telefon zwał jak zwał i będzie martwy

jeżeli wgrasz system za pomocą newflashera to wymażesz roota z telefonu,co nie zmienia faktu że bootlaoder zostanie nadal odblokowany i gwarancji nie będzie :( dopiero po przywróceniu kopii i zamknięciu bootloadera będzie wszystko jak nowe

• 0

#12 OFFLINE Janeo

Janeo

Coś tam skrobnął

• Autor tematu
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2019 - 12:03

Dzięki.

Ale niestety nie wiem jak "przywrócić kopię". Rozumiem, że kopię partycji. Trzeba ją uzyskać czyli skopiować, a następnie z powrotem wgrać. Nie trafiłem na instrukcję  :scratch_one-s_head:

• 0

#13 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• 657 postów

Napisano 15 maj 2019 - 12:10

Dzięki.

Ale niestety nie wiem jak "przywrócić kopię". Rozumiem, że kopię partycji. Trzeba ją uzyskać czyli skopiować, a następnie z powrotem wgrać. Nie trafiłem na instrukcję  :scratch_one-s_head:

https://www.xperiasi...ra/#entry215396

https://www.xperiasi...ra/#entry164478

• 0

#14 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 2092
  • 21150 postów
  • Rom:stock PPWS29.131-27-1-11
  • Operator:Orange

Napisano 15 maj 2019 - 14:38

XZ1 Compact, jak i wszelkie nowsze fony (poza L3 na tę chwilę) można flashować Flashtoolem. Skrypty fsc są. XZ1 wspierane są od wersji 0.9.24.4, XZ2, XA2, XZ3 i 10 wspierane są od 0.9.25.0.

• 0

#15 OFFLINE mp107

mp107

Nowicjusz

• 9 postów
  • Operator:Inny

Napisano 08 czerwiec 2019 - 12:32

Witam,
Dopytuję się, aby się upewnić - z informacji przeczytanych w sieci na tą chwilę nie ma możliwości zablokowania bootloadera po jego odblokowaniu w XZ1 Compact. Mam rację?

Użytkownik mp107 edytował ten post 08 czerwiec 2019 - 12:33

• 0

#16 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• 657 postów

Napisano 08 czerwiec 2019 - 17:36

Witam,
Dopytuję się, aby się upewnić - z informacji przeczytanych w sieci na tą chwilę nie ma możliwości zablokowania bootloadera po jego odblokowaniu w XZ1 Compact. Mam rację?

da się zablokować 

• 1

#17 OFFLINE mp107

mp107

Nowicjusz

• 9 postów
  • Operator:Inny

Napisano 14 czerwiec 2019 - 17:28

@DominiQ
Dziękuję za odpowiedź.

Gdzie można znaleźć sprawdzony tutorial opisujący jak to zrobić?

Moje dopytywanie wynika z tego, że szukałem sporo na ten temat i zarówno tutaj, jak i na XDA, 4PDA nie znalazłem instrukcji lub narzędzi pozwalających na zablokowanie bootloadera - jedynie informacje o braku takiej możliwości.

EDIT: Czy to ten sposób?

Użytkownik mp107 edytował ten post 14 czerwiec 2019 - 17:39

• 0

#18 ONLINE DominQ

DominQ

Uzależniony od forum

• 657 postów

Napisano 14 czerwiec 2019 - 19:19

@DominiQ
Dziękuję za odpowiedź.

Gdzie można znaleźć sprawdzony tutorial opisujący jak to zrobić?

Moje dopytywanie wynika z tego, że szukałem sporo na ten temat i zarówno tutaj, jak i na XDA, 4PDA nie znalazłem instrukcji lub narzędzi pozwalających na zablokowanie bootloadera - jedynie informacje o braku takiej możliwości.

EDIT: Czy to ten sposób?

Tak

• 1

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ROOT, Flashowanie bez roota

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.