Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Działanie czytnika linii papilarnych

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Reputacja: 676
  • 5526 postów
  • Telefon:Xperia XZ Premium Dual
  • Android:Pie (9.0)
  • Rom:47.2.A.2.33
  • Kernel:stock
  • Operator:Play

Napisano 22 grudzień 2019 - 15:06

W sieci od pewnego czasu pojawia się coraz mniej pochlebnych opinii na temat czytnika linii papilarnych w Xperii 5 i Xperii 1 (to ten sam czytnik). Problem leży w tym, że według wielu osób działanie tego czytnika jest... mierne. Sensor albo nie potrafi rozpoznać przykładanego palca, albo "twierdzi", że został on odczytany tylko częściowo ( a telefonu nie można dalej odblokować). Pojawiło się wiele wpisów sfrustrowanych osób na XDA oraz forum Sony.

https://forum.xda-de...ussion-t4003611

https://talk.sonymob...ANNER-IS-SO-BAD

Wiele osób zgadza się, że czytnik działa, jednak jego skuteczność jest przeciętna :) Doświadczam również tego ja, mam oba telefony do końca tego roku. Można to oczywiście tłumaczyć dużą czułością sensora, gdzie nawet niewielka wilgoć wpływa na odczyt, ale prawda jest taka, że np. czytniki w innych modelach (także Sony) działają sprawniej. 

W związku z sytuacją pojawiło się już kilka teorii:

• problem związany jest z wersją oprogramowania. Niektórzy powołują się na swoje subiektywne odczucia, że skuteczność czytnika spadł po aktualizacji i jest to błąd programowy.
  • Sony wykorzystuje czytniki słabej jakości. Tutaj trudno mi to zweryfikować. 
  • Wiele urządzeń ma wadliwe czytniki. 

Co do tego ostatniego, to nawet pojawił się instruktaż, w jaki sposób sprawdzić czy posiadany w telefonie sensor jest uszkodzony czy nie. Dla porządku również go przedstawiam:

1. Wpisz *#*#7378423#*#*

2. Przejdź do  "Service Tests", a potem "Fingerprint Test"

3. Zaczekaj chwilę. Jeśli na ekranie pojawi się informacja Sensor not OK oznacza, że czytnik źle pracuje. 

https://talk.sonymob...p/1398148#M4673

Autorem powyższego jest po prostu jeden z forumowiczów. Nie wydaje mi się, aby taki test był wiarygodny, spodziewam się raczej, że sprawdza on chwilowy stan czujnika (zabrudzenie, wilgotność), aczkolwiek może wskazywać faktycznie, że coś jest nie tak. W posiadanych obecnie obu modelach (1 i 5) taki rezultat testu byłem w stanie osiągnąć. Oznacza to, że np. na kilkukrotne uruchomienie testu zdarzało się oczytać "sensor not ok", a reszta była "sensor ok". W takiej sytuacji nie wiadomo jak interpretować taki wynik, szkoda, że nie wypowiedział się żaden z inżynierów Sony. 

Osobiście obstawiam, że coś jest nie tak z oprogramowaniem. Dzielę się z Wami tym na co wpadłem i zapraszam do dyskusji :) 

• 0

#2 OFFLINE cez4rpl

cez4rpl

Nowicjusz

• Reputacja: 1
  • 1 postów
  • Telefon:Xperia 5 Dual
  • Rom:stock
  • Operator:Plus

Napisano 27 grudzień 2019 - 18:01

U mnie tak samo, test raz pokazuje że jest okej, a za drugim razem nie. A sam czytnik działa tak jak napisałeś, raz palec jest wczytany tylko częściowo, raz niby poruszyłem palcem, raz za wilgotny czy coś. I nigdy nie umiem odblokować odciskiem palca.
Korzystam z oryginalnego etui Sony SCBJ10. Zanim kupiłem etui, korzystałem z telefonu "nago", i dało się jakoś normalnie z tego czytnika korzystać. Ale z tym etui teraz to w ogóle.
Jakaś aktualizacja to może naprawić? Ktoś wie czy na androidzie 10 może będzie lepiej?

• 1

#3 OFFLINE PiotrFar

PiotrFar

Nowicjusz

• Reputacja: 3
  • 4 postów
  • Telefon:Xperia 5 Dual
  • Android:10
  • Rom:55.1.A.3.112
  • Kernel:4.14.117-perf+
  • Operator:Orange

Napisano 26 luty 2020 - 19:15

Mam "piątkę" zaktualizowaną do And10. Nie zanotowałem tego typu problemów. Nauka czytania linii papilarnych jest bardzo ważna. Jeżeli robisz to "niechlujnie" niedokładnie i za każdym razem w taki sam sposób masz tego owoce. Mój czytnik "widzi"  poprawnie w każdej pozycji nawet "do góry nogami" i za każdym razem. Miałem problem z czytnikiem w 10plus, ale spowodowane to było uszkodzeniem (skaleczeniem) palca.

• 1

#4 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • Reputacja: 676
  • 5526 postów
  • Telefon:Xperia XZ Premium Dual
  • Rom:47.2.A.2.33
  • Operator:Play

Napisano 01 marzec 2020 - 11:50

Piotr być może ten problem zależy od sztuki lub oprogramowania, nie wiem. Dla mnie nie było porównania między XZ Premium. Niestety na korzyść XZ Premium.
  • 0

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.