Jump to content

Zakup "nowej" baterii Z5 Premium


Recommended Posts

Witam, ostatnio mam wrażenie, że bateria już nie trzyma jak kiedyś, ale zbytnio mi to obecnie nie przeszkadza, więc się wstrzymuję z wymianą. Piszę, bo zaciekawiła mnie pewna rzecz. Podczas przeglądania popularnego portalu aukcyjnego natknąłem się na oferty baterii właśnie do Z5-tki Premium, gdzie sprzedawcy deklarują iż owa bateria jest "nowa, oryginalna". Piszę bo zastanawiam się ile w tym może być prawdy... Bądź co bądź telefon jest bodajże z końcówki 2015 roku co sprawia, że mocno powątpiewam w te aktualne daty produkcji. Druga sprawa - czy da się jakoś z baterii odczytać jej domniemaną datę produkcji? Jak wklepałem w google'a baterię do Galaxy S10 to wyskoczyły mi przykłady takowych gdzie data nadrukowana jest na nie. A jak to wygląda w przypadku Sony? Na ich akumulatorach nic specjalnego nie widzę, oprócz jedynego ciągu "...-2013" w co również powątpiewam bo nawet do telefonu z 2015 roku raczej nie dawaliby dwuletniego egzemplarza. Pytam oczywiście przyszłościowo, a może ktoś również skorzysta z odpowiedzi...

Link to post
Share on other sites

Pod względem użytkowania bateria jest nowa - to się zgadza. Z tym, że właśnie telefon jest z 2015 końcówki (też mi się tak wydaje ale nie idę na Google szukać, czy się obaj nie mylimy, najwyżej ktoś poprawi taki szczegół). Te baterie jeśli jednak nie są nowe (nieużywane) to pochodzą z demontażu urządzeń uszkodzonych czy tam w jakimś stanie i mogą być mało używane. Jednakże są to właśnie leżaki magazynowe albo chińskie niewiadomo co z rzeczywistą datą produkcji np 2017 albo 18. Tutaj nie ma sensu sprawdzać profesjonalnymi czy choćby amatorskimi narzędziami pojemności takiej baterii. Ona może po czasie spaść (leżakowanie) nawet o ~30% albo się uszkodzić mając napięcie 0.00V, co da się profesjonalnymi narzędziami naprawić (tak naprawiłem akumulatorki 18650 ale utraciły ~10-15% pojemności deklarowanej przez producenta. Bardziej szukaj po haśle "oryginalna" niż "nowa". Nie powiem, bo w 2016 trafiłem dobrą baterię do Xperii Z1 (na allegro wiadomo i nowa itd.) ale mój błąd ją szybko zniszczył. Jaki to błąd? Taki, że miałem kernel (wymaga odblokowanego bootloadera, generalnie grzebania w systemie), który pozwalał mi ładować baterię z mocą 2A a nawet 2.1A (ladowalem ładowarką 2.4 albo 3A a może kernel pozwalał na takie ładowanie właśnie) gdzie standardowo ładowarka ładowała 1.5A. To po 3 miesiącach (pewnie ze 200 pełnych cykli zrobiłem) zrobił się szrot. A opiszę objawy popsucia baterii w ten sposób.

Bateria ma ileś procent (najczęściej z 80 pare i telefon się wyłącza, wskazuje na kilka/naście procent baterii. Potem po ponownym włączeniu bateria pokazuje z 50 pare procent. Losowe procenty baterii i restarty. Bateria ładuje się adekwatnie np jeżeli pokaże 15% to telefon ładuje się tyle czasu ile lądowałby się właśnie od tych 15%. Bateria pokaże 50% procent po ponownym włączeniu to będzie się ładować tyle czasu ile od 50 do 100). Dlaczego to napisałem? Dlatego, że takie baterie mogą już być właśnie uszkodzone w ten sposób (w sensie skakać procent baterii albo po krótkim czasie tak działać) przez ten czas leżakowania. Nie twierdzę, że baterie są używane. One po prostu nie przetrwały próby czasu. Jeżeli nie zależy Ci na wodoodporności (jak zwał tak zwał) to wymiana baterii jest naprawdę prosta i tania choćbyś wymieniał ją właśnie co 3 miesiące.

POMOGŁEM PODZIĘKUJ 

Link to post
Share on other sites

Na bateriach Sony podobnie jak na telefonach jest informacja o dacie produkcji. Wygląda to np. tak:

15w41, co oznacza, ze akcesorium jest z 41 tygodnia 2015 roku (czyli z października 2015, jak dobrze liczę). Przyjrzyj się napisom.

W większości przypadków znajdziesz baterie z demontażu lub nawet nieuzywane, ale ze starą datą. Te drugie mogą działać, ale starość im nie służy, co nie znaczy ze nie będziesz zadowolony.

 

Co ciekawe, są podróbki które będą wyglądać identycznie i będą zawierać info, ze bateria jest np z 75 tygodnia :D wiec warto się temu przyjrzeć.

 

Wydaje się, ze odnalezienie nowej świeżej baterii do starego telefonu jest niemożliwe. Tymczasem ja ostatnio znalazłem do XZ Premium baterie z 2019 roku. Czy to oryginał, czy to możliwe, nie wiem, zaryzykowałem, wygląda identycznie i po 2 miesiącach problemów nie widzę (jestem zadowolony).

 

Podsumowując, kupując z Allegro, kupuj nowe, nie z demontażu. Tego ze będziesz miał stara baterie uniknąć będzie ciężko, ale powinno być dobrze.

Pisząc na forum rozwijasz naszą społeczność i wspierasz XperiaSite.pl. 

Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. More in Guidelines and Privacy Policy .