Jump to content

Gdzie na początek założyć stronę/forum na domenie .pl?

Recommended Posts

Cześć!

Chciałbym sobie założyć takie małe forum. Jako, że zamierzam trochę rozbić się na serwery CS 1.6 (w CSGO nie gram, z resztą za drogo jeśli chodzi o własny serwer) i zamierzam umieszczać jakieś informacje (sam dla siebie póki co) co zostało wprowadzone itd... Dodatkowo robię gta san andreas na androida (mody, kastraty itd - nie prozuciłem projektu) oraz zamierzam zamieścić tam kilka podobnie szalonych projektów (które będę wstawiać tutaj ale będzie też opcja, żeby sobie zajrzeć). Nie wiem od czego zacząć. W sensie wzór form może być praktycznie ten sam (zazwyczaj tak jest). Nie interesuje mnie najlepszy użytkownik dzisiaj itd. Punkty reputacji owszem fajnie, jakiś tam system płatności w sensie np za vipa na serwerze czy coś to już będę musiał pewnie się z kimś obeznanym dogadać. Póki co proste forum i tanie a zobaczymy w przyszłości.

To nie tak, że chcę wybudować własne forum a tutaj mieć w nosie wszystko. Tematem będzie mój serwer w CS 1.6 (Non-Steam/Steam), który jest już prawie idealnie gotowy... W przyszłości tematem będzie sieć serwerów typu CodMod, Zombie Mod itd.

Jeżeli całkiem to nie przeszkadza na tym forum taka reklama swojego serwera to jak najbardziej zamieszczę. To nie tak, że nawet jakieś modyfikacje do gier np android jak mowa była o GTA SA będą zamieszczane tam. Tutaj będzie pewnie w pierwszej kolejności. Nie zależy mi na forum, które będą odwiedzać tłumy. To ma być celem informacji na temat serwera i zmian, bądź problemów technicznych (mam nadzieję, że takich nie będzie ale póki co uczę się na ostro rozkminiać, więc napotykam problemy). Stąd też pytanie, czy ktoś coś ma?

W kwestii php, czy HTML to może na początek obojętnie? Chcę z jakimś gotowym szablonem pod forum. W sensie działy, tematy i odpowiedzi. FTP? Czy ja wiem, czy na początek tego potrzebuję? Fajnie byłoby gdybym mógł zamieścić np paczkę wszystkich niezbędnych plików pobieranych podczas połączenia z serwerem. No i tworzę roundsoundy (muzyka na koniec rundy jak jedna z drużyn wygra - takie jakby dzwonki ale 10-15 (gora 20sekund ale z wyciszeniem 5-6 ostatnich sekund tzn ze ściszaniem) dlatego fajnie jakbym mógł wrzucić od czasu do czasu taką paczkę dajmy na to 10mb. Ile bym potrzebował chmury? Na wstępie 100mb wystarczy w rozciagnieciu do 1gb. Po prostu podstawowe pliczki do ściągnięcia i roundsoundy. Jakiś gruby mod wrzuci się na Google, mega albo coś tam.

Niedrogi tzn nie znam się na cenach ale jakby była możliwość opłacenia np na miesiąc albo na trzy a potem dalej to byłoby git. Nie chcę od razu pchać się na rok w jakieś forum zaawansowane z którego nie skorzystam w końcu a zapłacę z 400zł (przykładowo). Utrzymanie serwera póki co kosztuje mnie 50zł miesięcznie (2zł slot a mam ich 20, dedykowany adres IP, brak dopisku hostingu w nazwie serwera) i HLTV taki Pro z możliwością zmiany jego nazwy za chyba 10zł miesięcznie. Dorzucić do tego koszt internetu (też wrzucam w takie "inne wydatki page 3") i robi się ponad stówke a czasami w porywach do dwóch. Stąd jak mam na miesiąc bulic stówke za stronkę to nie jest to interes dla mnie póki co.

Obszernie, chaotycznie ale liczę, że ktoś zrozumie ;)

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka

POMOGŁEM PODZIĘKUJ 

Hidden Content

Kup sobie stad najtańsza opcje na rok. I zainstaluj phpbb3.

Wyjdzie cię z domeną kilka zł na miesiąc. Na start wystarczy.

Pisząc na forum rozwijasz naszą społeczność i wspierasz XperiaSite.pl. 

Hidden Content

Kup sobie stad najtańsza opcje na rok. I zainstaluj phpbb3.

Wyjdzie cię z domeną kilka zł na miesiąc. Na start wystarczy.

sprawdzę a to tam można np w dodatkach zainstalować, czy samodzielnie coś tam wgrywać? W strony jestem zielony, mało umiem jakiegoś tam html czy coś ;D. Wolałbym zainstalować albo przez ftp wgrywając pliki albo tak z panelu. Tanio widzę tam jest ale zobaczymy ;p

POMOGŁEM PODZIĘKUJ 

@@Mojzesz, z tego co zrozumiałem, Ty chcesz forum lub samą stronę www założyć. Do tego Ci wystarczy hosting współdzielony. Będzie dostęp do ftp i przy takim rozwiązaniu nie przejmujesz się zbyt wieloma aspektami technicznymi. Są jednak ograniczenia, jak np. miesięczny transfer, liczba baz danych (w zależności od opcji). Na takim serwerze stoi więcej stron (do których oczywiście nie masz dostępu, tak jak inni nie mają do Twoich), więc jak np. odpaliłbyś skrypt obciążający mocno jednostkę, to Cię odetnie

Jeśli chodzi o tworzenie stron, forów, robisz prawie co chcesz i to bardzo proste. To jest tak, że na serwerze masz swój katalog (np. Mojzesz) i tam sobie możesz wrzucać pliki, stawiać strony itd. Potem możesz je uruchamiać. Masz do tego również panel administracyjny. Fora to są skrypty zazwyczaj - pobierasz paczkę, przerzucasz pliki, ewentualnie podmieniasz dane w plikach konfiguracyjnych. Potem odpalasz stronę www i już dalej kreator poprowadzi Cię jak za rączkę.

Jeśli jesteś mega leniwy, to nawet dla takich przygotowano narzędzie Installatron, które pobierze i wrzuci pliki gdzie trzeba z pominięciem ftpa, poprosi Cię wtedy o konfigurację podstawową i po chwili masz postawione forum, stronę. W 5-10 minut. Nawet bazę danych za Ciebie taki kreator założy (masz dostęp do baz danych przez phpMyAdmin). Postawienie strony, forum to w dzisiejszych czasach pikuś. Kwestia czy będzie nią zainteresowanie :) 

Nie możesz na takim rozwiązaniu instalować niektórych modułów, ingerować zbytnio w konfigurację serwera. Opierasz się na tym, co jest już poinstalowane, to zazwyczaj wystarcza, ale jeśli potrzebujesz czegoś więcej, to możesz próbować się dogadać. Wszystko zależy od celu, pieniędzy jakie możesz za coś wyłożyć i czy będzie to miało wpływ na innych korzystających.

Stąd takie rozwiązanie nie nadaje się np. do stawiania serwera do gier :) Ale na forum, www się nadaje. Wybierając najmniejszy pakiet będziesz mógł się pobawić niskim kosztem, a w razie czego przeniesiesz się na wyższy plan. Gdyby się okazało, że np. Twój serwis odniesie duuuży sukces (mówimy tu o czymś o pokroju wp.pl) i najwyższe parametry hostingu współdzielonego już nie wystarczą to trzeba zainwestować w vps lub dedykowany serwer. 

Podam Ci przykład: kiedyś chciałem zintegrować forum z portalem w ten sposób, że posiadając konto na forum można było komentować tym samym kontem na portalu :) Okazało się, że taki pomysł generował tyle zapytań, że nie było możliwości by strony działały stabilnie.

Podsumowując, jeśli chcesz mieć tylko stronę www, forum, portal lub coś podobnego - dasz sobie radę. 

Pisząc na forum rozwijasz naszą społeczność i wspierasz XperiaSite.pl. 

No tylko o forum mi chodzi. Nie serwer do gry a forum poświęcone jakby serwerowi. Nie myślę tu o zainteresowaniu, może to świecić pustką. Tam sobie porobię spis gdzie co mam i co dodaję na serwer itd. Pamiętam kiedyś (nie pl) było coś takiego jak kreator forum. Nic ustawiać nie musiałem praktycznie :D. Nie zależy mi jakoś na miejscu na dane (avatary to tam..). Jeżeli wrzucę coś na forum to max rozmiar wszystkich plików np backup modu na serwer to tam z 30-50mb. Resztę się wrzuci na mega albo tylko tam. Taki mały spis ale na pl by wystarczył.

POMOGŁEM PODZIĘKUJ 

Cześć, dla twoich potrzeb wystarczy serwer VPS od OVH typu Starter lub Value jeśli dasz radę go skonfigurować. Jeśli nie jesteś w stanie sam tego zrobić to musisz zainwestować w hosting z panelem CPanel i jak wyżej wspomniał @juggler z instalatorem np. Installatron lub Softaculous, które wszystko zrobią za ciebie. Jest to proste jak instalacja programu, wybierasz parametry a skrypt robi resztę za ciebie. Z mojej strony polecam hosting Hostilla (nie jestem shillem, sam używam ich hostingu), który w cenie 44zl/netto na rok daje ci dostęp do wszystkich wymienionych wyżej rzeczy, domeny na rok, certyfikatu ssl let's encrypt, nielimitowanego transferu i nie tylko. Jeśli nadal będziesz potrzebował innego rozwiązania to polecam zapoznać się z Dockerem lub zagadać z jakimś freelancerem o pomoc.

Edited by Beng

Co do modyfikacji, to zapoznaj się z systemem Git, instalatory mają też skrypty pod instalacje systemów kontroli wersji.

na Hostilli to w ogóle chcą pesel nawet. Na co im tyle rzeczy?

POMOGŁEM PODZIĘKUJ 

Hostilla należy do

Hidden Content

, także nie jest firmą krzak. Do czego im te dane? Nie wiem, możesz napisać do supportu. Jest to duża firma, z której usług korzystają instytucje państwowe.

Edited by Beng

Popatrzę, poczytam i dopiero założę w ogóle takie coś, bo jak wystartuje gdzieś a kompletnie nic nie będę umieć to jednak lipa. Trochę edukacji najpierw - chociaż w jednym najpierw tutoriale, później robota :D

POMOGŁEM PODZIĘKUJ 

Popatrzę, poczytam i dopiero założę w ogóle takie coś, bo jak wystartuje gdzieś a kompletnie nic nie będę umieć to jednak lipa. Trochę edukacji najpierw - chociaż w jednym najpierw tutoriale, później robota :D

Hidden Content