Jump to content

Dlaczego Xperie są mało popularne?

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym poznać Wasze zdanie dotyczące niskiej popularności Xperii nie tylko u nas, ale i na świecie. Z czego to Waszym zdaniem wynika? Wysokie ceny?

Czegoś im brakuje?

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka

Pisząc na forum rozwijasz naszą społeczność i wspierasz XperiaSite.pl. 

Witam.

Chciałbym poznać Wasze zdanie dotyczące niskiej popularności Xperii nie tylko u nas, ale i na świecie. Z czego to Waszym zdaniem wynika? Wysokie ceny?
Czegoś im brakuje?

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka

Odpowiem ci, bo miałem całe multum telefonów Xperia, począwszy od Arc, a swoją przygodę skończyłem na Z5 premium. Ten telefon można powiedzieć dobił moją polsko - japońską przyjaźń. Powody:
- był droższy od swoich konkurentów, a ani wyświetlacz, ani aparat ani prędkość działania nie urywały 4 liter
- wyświetlacz to było nieporozumienie, niby 4k, ale jak porównałem z Samsungiem to przepaść na niekorzyść Sony. Wszystko było po prostu w nim (Samsungu) lepsze - kolory, jasność, czerń (OLED)...
- niby Snapdragon 810 - wtedy jeden z topowych, a ten tel po prostu mulił. Może dlatego, że soft Sony szybko wywalał z RAMu apki, skutkiem czego musiały się ładować od nowa. Wchodzisz we wiadomości, a tam lag, tak samo galeria czy inne elementy menu, jakby telefon nie był wtedy flagowcem, tylko jakimś średniakiem - oczywiście nie było to jakoś bardzo męczące, ale nie za te pieniądze - znowu brałem do ręki Samsunga i tam tego po prostu nie było.
- średni aparat, rzekłbym bardzo średni - miałem bezpośrednie porównanie konkurencji i było bardzo źle - czym ciemniej tym większa różnica na niekorzyść Sony.

Później wyszedł XZ2, byłem to pomacać w markecie i powiem szczerze, że za darmo to może bym wziął. Odstraszyła mnie bryła tego telefonu i umiejscowienie czytnika linii papilarnych.
Wybór padł wtedy na Huawei i dopiero wtedy zobaczyłem to, czego nie zauważałem w Sony, a raczej co nie chciałem zobaczyć, czyli wszystkie wady powyżej zniknęły, a telefon zrobił się mega szybki, wygodny, zdjęcia w nocy mega piękne, wyświetlacz wyraźny... Za niższą cenę. Czego chcieć więcej?

Takich ludzi jak ja było sporo i Sony raczej już nie wróci na listy top sprzedaży, bo chińskie marki mocno zbijają cenę, a taki Samsung wygrywa portfolio. Szczerze mówiąc to zaakceptowałbym wyższą cenę niż Xiaomi, Realme czy inne wynalazki, ale mam już dość tego, że zawsze czegoś brakuje Sony do konkurencji, a to wyświetlacz, a to aparat, a cena wcale na to nie wskazuje. Może jeszcze dam szansę 1 III, chociaż jeśli będzie kosztować (a raczej będzie) 4k PLN to raczej nie.

Każdy ma telefon ma wady i nie jest idealny. Najważniejszą wadą moim zdaniem jest brak reklamy i premii za sprzedaż. Wystarczy iść do sklepu jakiegoś z telefonami i będą wciskać Samsungi, a nawet jak spytasz o Sony to albo się nie dowiesz nic albo zostanie powiedziane, a Sony mało sprzedają nie warto się interesować. I to jest właśnie najpoważniejsza wada. Nowa linia S21 ma pełno wad, a i tak się sprzedaje dobrze, bo jest reklama. W Sony po prostu na początku brakuje tego. Później dopiero można mówić o zmienianiu coś w telefonach. Bez reklamy to nawet gdyby były idealne i tak się nie sprzedadzą. 

@gilbert3 dzięki za wyczerpującą wypowiedź i to już w pierwszym swoim poście! Ty piszesz o problemach, ok, ale odwrotnych sytuacji (w sensie Samsung źle, Sony dobrze) też nie brakuje. Stawiałbyś mimo wszystko na to, że panuje przekonanie, że Xperie są wadliwe? Pytam, bo tak z mojego punktu widzenia to przede wszystkim cena zabija nowe urządzenia (1 II, 5 II), są one moim zdaniem bardzo dobre (o ile ktoś akceptuje proporcje ekranu), lecz nie najlepsze. A sprzedać coś co nie jest najlepsze w cenie najlepszego to wyzwanie. 

1 godzinę temu, juggler napisał:

@gilbert3 dzięki za wyczerpującą wypowiedź i to już w pierwszym swoim poście! Ty piszesz o problemach, ok, ale odwrotnych sytuacji (w sensie Samsung źle, Sony dobrze) też nie brakuje. Stawiałbyś mimo wszystko na to, że panuje przekonanie, że Xperie są wadliwe? Pytam, bo tak z mojego punktu widzenia to przede wszystkim cena zabija nowe urządzenia (1 II, 5 II), są one moim zdaniem bardzo dobre (o ile ktoś akceptuje proporcje ekranu), lecz nie najlepsze. A sprzedać coś co nie jest najlepsze w cenie najlepszego to wyzwanie. 

To co dla kogoś jest dobre dla innego jest nie najlepsze i odwrotnie. Przykład to dla mnie nowa linia S21. Dla mnie nie do pomyślenia jest to, ze telefon nie ma slotu na karty pamięci, problemy jeszcze większe z zasięgiem niż poprzednik czy brak opcji niektórych w sofcie typu ochrona baterii czy aplikacji aparatu na wzór Sony. Szczególnie jesli chodzi o Ultrę, która jest reklamowana jako profesjonalny aparat w smartfonie, a jak widać i tak się sprzedaje całkiem nie źle. To co jest dobre/złe kreuje producent, a nie w większości użytkownicy. Gdyby tak popatrzeć na komentarze na forach to 1 II i 5 II powinny się sprzedawać o wiele lepiej niż S20 czy Note 20. 

[mention=7209]gilbert3[/mention] dzięki za wyczerpującą wypowiedź i to już w pierwszym swoim poście! Ty piszesz o problemach, ok, ale odwrotnych sytuacji (w sensie Samsung źle, Sony dobrze) też nie brakuje. Stawiałbyś mimo wszystko na to, że panuje przekonanie, że Xperie są wadliwe? Pytam, bo tak z mojego punktu widzenia to przede wszystkim cena zabija nowe urządzenia (1 II, 5 II), są one moim zdaniem bardzo dobre (o ile ktoś akceptuje proporcje ekranu), lecz nie najlepsze. A sprzedać coś co nie jest najlepsze w cenie najlepszego to wyzwanie. 

Hmm pierwszy mój post? Pomimo, że nieczęsto piszę na forach, wydawało mi się, że mam tu konto od "zawsze" - wyszło na to, że wpadł żółtodziób i narobił bigosu ;)
Właśnie spojrzałem na cenę 1 II i chyba wszystko jasne. Wziąłbym go chętnie do ręki, żeby - tak jak napisałeś - sprawdzić czy akceptuję proporcje ekranu - ale nie przypominam sobie czy jakikolwiek market typu MM czy Euro ma to na półce, z ciekawości zrobię rundę i sprawdzę.
Wadliwe? Raczej nie. Bardziej mam takie wrażenie, że Sony nie daje spójnego przekazu - robią te telefony z generacji na generację ekstremalnie w oderwaniu od rzeczywistości, jakby nie brali pod uwagę odbiorcy masowego, czy nawet odbiorcy przywiązanego do marki, tylko na siłę szukali niszy, żeby uzasadnić cenę urządzenia. Trochę to rozumiem, zwłaszcza w kontekście kultury japońskiej i niedawno przeczytanej książki "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji", ale od mojego zrozumienia raczej klientów im nie przybędzie.
Zgodzę się, że aby sprzedać produkt trzeba się wyróżnić, ale jeśli ktoś chce budować przewagę konkurencyjną na samej odmienności z pominięciem tego, czego oczekuje klient, to raczej daleko nie zajedzie. Powiedz mi: ile lat mówiło się, że Sony robi dobre podzespoły aparatów do telefonów, a samemu zaimplementować tego we własnych telefonach nie umie? Jestem bardzo ciekaw czy przypadkiem nadal nie jest tak samo. To przecież jest nawet sprzeczne z kaizen. A taki Samsung czy Apple, nieodżałowane Huawei, zbudowali swoją potęgę właśnie na aparatach, zoomach, dobrze wykorzystanych megapixelach i generalnie na pięknych zdjęciach. Bo ludzie to lubią i będą lubić :)
Tak samo z tymi ekranami 4K, które były znacząco gorsze niż zwykle ful HD OLED... I tak naprawdę nie działały w 4k, tylko czasem w zdjęciach czy filmach... A dolary przeciw orzechom kto byłby w stanie widzieć różnice pomiędzy 4k a full HD na ekranie LCD wielkości kilku cali. Ludzie widzą to co widać, a nie to co wskazują cyfry, dlatego najwięksi producenci robią ekrany ekstremalnie płynne i wyraźne, a nie są one 4K.

Kończę mój przydługi wywód, bo wychodzę na hejtera Sony, choć nim nie jestem :) Ktoś (edit: Ty zadałeś) zadał dobre pytanie, dlaczego Sony nie sprzedaje telefonów, to odpowiedziałem jak najlepiej potrafię, choć pewnie moje zdanie utonie w oceanie internetu i nie zostanie wzięte przez nikogo od uwagę :)

Mi się zdsje, że Sony się po 2012 roku pogubiło. Zaczęli się kreować na markę dla bogaczy, zaczęli robić Xperie "high-endowe" olewając jednocześnie niższe półki. Ja wien, że Japonia to bogaty kraj, ale oni w swojej ciasnocie japońskich umysłów, nie umieli wyjść poza swoją mentalność, i to ich zgubiło. Bo nie każdy chce wydać kupę kasy na telefon, który niczym specjalnym się nie wyróżnia. A tak się stało z Xperiami po 2012 roku. Myśleli, że jak Sony jest rozpoznawalną marką od lat, to tak będzie zawsze, i nie trzeba się trudzić, by swoje produkty reklamować. Poza tym, wygląd Xperii. Do 2012 roku, Xperie były ładne, a nawet piękne bym powiedział. Potem coś się zmieniło, i ich wygląd stał się bezbarwny. I niestety, nadal tak jest. Nawet tapety Xperia zrobiły się takie jakieś nijakie. A wiem co piszę, bo lubię sobie kolekcjonować stock tapety z telefonów różnych producentów.

Huawei P30 | Tapatalk

A ja się nie mogę zgodzić z tym co piszesz. To, że ograniczyli się do tylko flagowców nic nie zmienia. Tutaj zmienił głównie marketing, a właściwie jego brak. Nie ważne co produkujesz ważne jak reklamujesz.

Trochę w tym racji. Apple szsjs produkuje, a jednak na reklamę nie żałują, i zarabiają na tych swoich łajfonach kupę szmalu.

Huawei P30 | Tapatalk

No dobra, ale zauważcie, że Sony ogólnie w każdy segmencie kreuję się bardzo na markę premium. I mi wydaję się, że robi to za wszelką cenę. Tak jakby w ogóle nie brane było pod uwagę, ze ceny mogłyby być niższe, nie ważne jak idzie sprzedaż. Cały czas stawiam za wzór tutaj Motorolę, która pomimo średnich wyników potrafi dobrze wycenić swoje urządzenia. Teraz, gdy Sony Mobile zostało włączone do Electronics, to spodziewałem się, że będą mogli trochę spuścić te ceny, ale pomimo redukcji kosztów, oni dalej wydają na rynek drożyznę. Co z tego, że telefony są dużo lepsze niż kiedyś i warte zakupu, jak przez wzgląd na wcześniejsze dzieje, małą popularność i koszt mało kto to kupi. 

Ja kupię, bo znam i szanuję. Lubię markę. Ale brakuje mi tu czegoś, co przekona przeciętnego konsumenta, oferty nie są konkurencyjne. 

@piotrzet czy nie uważasz, że to trochę za mało na ten moment w przypadku Sony? Mam spore wątpliwości, czy inwestując w marketing producent byłby w stanie zająć przynajmniej te kilkanaście procent rynku. Chodzi o to, że konkurencja jest już na tyle mocna i ma pozycję, że przekonanie obecnych konsumentów konkurencji do zmiany marki, upodobań może być cholernie trudne. 

Niestety moim zdaniem jest za późno. Samsung i Apple mają tyle fanboyów którzy będą kupować tylko te telefony. Taki ruch miałby sens gdyby Samsung stracił duży udział w rynku innm sposobem raczej nie.

Może to jest też powód dla którego Sony poszło w taką politykę sprzedażową, jaką ma obecnie ?

Z drugiej jednak strony weź pod uwagę, że istnieje grupa ludzi, która nie przywiązuje się mocno do marki, no może poza Apple'owcami, bo tutaj jest już cały ekosystem, trochę inna sprawa. Natomiast jeśli chodzi o Androida, to tutaj jeśli nie ma jakichś kosmicznych zmian w samej nakładce, to niektórzy są skłonni przejść od jednego producenta do drugiego po 2-3 latach. Ja tam na marketingu czy sprzedaży się nie znam, ale na mój chłopski rozum to właśnie tu można by szukać potencjalnych klientów. A Ci zniechęcani już przez internetowych znawców, nawet idąc do sklepu dodatkowo są odwodzeni od zakupu przez wysokie ceny.

Podam Ci przykład: 

Jest Jan. Jan używał Samsunga przez 2 lata, nie miał wymagań wygórowanych. Janowi padł Samsung. Jan szuka innego urządzenia, założył 2000 zł budżetu. Czyta internet, zrobił wstępny research, idzie do sklepu. Tam jest Samsung za 2000 zł, Motorola za 1500 zł, Sony za 2000 zł. Samsung mu się już znudził, spróbowałby czegoś innego. Sony ciekawe, ale najeżdżają w sieci na niego, coś musi być nie tak, dodatkowo jeszcze ta cena. Motorola też fajna, cos tam piszą niektórzy, że średni wybór, ale za to 500 zł w kieszeni po zakupie. Jan wybiera Motorolę. 

Powyższe to oczywiście tylko przykład, ceny i producenci przypadkowi ?

Ci co mają Samsungi również są przywiązani i wystarczy poczytać na forach. Zamiast spróbować czegoś nowego to dalej kupują Samsungi. Chociaż np teraz widzę, że piszą nie kupię, bo nie ma ładowarki, słuchawek i micro SD kilka dni później i widzę ten sam użytkownik kupuje któregoś z linii S21 i jara się jaki to super hiper jest.

Według mnie to kiepski marketing i ceny oraz sam soft który z czasem nie zmieniał się wcale i zostawał w tyle za konkurencją w sprawach funkcji, niby dodawali jakieś głupoty jak 3D skan ale to tylko rzeczy na raz i tyle. Co do konkurnecji to sony wygląda jak taki dziadek niby cos tam robi ale jednak nadal brak mu podstawowych trendów, które zobaczyć można już przy średniakach takich jak np. szybszy ekran 90 czy 120hz który daje inny komfort korzystania z telefonu i jest to widoczne gołym okiem a prawda jest taka że przy cenie 3/4/5 tyś zł też patrzy sie na cyferki. Kolejną sprawą jest to że sony pomimo tego że produkuje matryce do swoich telefonów samo nie robi najlepszych zdjęć co samo w sobie wydaje sie absurdalne ale tego typu rzeczy mają korzenie już w momencie kupienia przez sony firmy nikon. 

Byłem wczoraj w euro AGD, akurat miałem po drodze, żeby sprawdzić jak ta Xperia 1 II... No i nie ma... Czyli nadal nie wiem co tracę. :)

Za to wziąłem do ręki Samsung S20 FE - ale to jest pocisk, pierwszy raz mi kopara opadła na jakikolwiek smartfon od czasu gdy posiadam Huawei P30 pro. Jak to leży w dłoni, ekran 120Hz jest po prostu rewelacyjny, bardzo mi się podobał również matowy tył, nareszcie jakiś producent zrozumiał, że szkło jest ładne, ale cholernie niepraktyczne.

Ale po co o tym piszę - zrozumiałem, że chodzi o pierwsze wrażenie - to zawsze jest kluczowe. Stonowana Xperia zawsze będzie miała gorzej w tym względzie, mimo iż ma całą masę niewątpliwych zalet, których nie mają inne marki. Tego brakuje Sony, efektu wow. Oczywiście sprawdzę to organoleptycznie i potwierdzę, jak tylko będę mieć okazję przemknąć obok Media...

Może to nieładnie wypowiadać się za kogoś, ale wydaje mi się, że @DominQ miał na myśli to, że średniaki innych firm już nawet posiadają te funkcję i to nie jest wystarczające w przypadku Sony.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. More in Guidelines and Privacy Policy .