Jump to content

Jaki soft do Xperia Z5 dla dłuższej żywotności baterii?

Recommended Posts

Witam,

Mógłby ktoś w punktach podpowiedzieć, jak przeinstalować soft w Xperii Z5 i jakimi najlepiej/najprościej programami? Szczegóły doczytam w poradnikach.

Jaki soft możecie polecić, i czy jest w ogóle sens przesiadki z najnowszego, oryginalnego softu - w sensie czy odczuję jakąś różnicę? 

Zależy mi głównie na żywotności baterii, prostocie. Nie musi być wydajny, bo telefonu używam w zasadzie tylko do łączności i internetu. 

Edited by tojapiotrek

Cześć 🙂

Na początek musisz zdecydować czy poruszamy się tylko w obrębie oficjalnego oprogramowania czy dopuszczasz możliwość wgrania nieoficjalnych tzw. romów.

Podaj też proszę jaką masz wersję kompilacji, bo najnowszy na Twoim urządzeniu nie zawsze musi oznaczać najnowszy w ogóle. Niestety Sony nieraz nie aktualizuje wszystkich regionów 🙄

Daj znać, będziemy myśleć.

Pisząc na forum rozwijasz naszą społeczność i wspierasz XperiaSite.pl. 

Phone Software Version:

1295-7444_32.4.A.1.54

Jeśli to nie jest to, to podpowiedzcie gdzie szukać. 

Czym różni się oficjalny od nieoficjalnego?

Raczej może być też nieoficjalny, nie posiadam w telefonie jakichś drażliwych danych. 

W dniu 6.02.2021 o 14:35, tojapiotrek napisał:

Phone Software Version:

1295-7444_32.4.A.1.54

Jeśli to nie jest to, to podpowiedzcie gdzie szukać. 

Masz najnowszy 🙂 Możesz wgrać jedynie starszy, z tego co pamiętam, wcześniejsza wersja Androida dłużej działała mi na baterii. 

W dniu 6.02.2021 o 14:35, tojapiotrek napisał:

Czym różni się oficjalny od nieoficjalnego?

Ano tym, że oficjalny został przygotowany i wydany oficjalnie przez Sony. A nieoficjalny to praca osoby/osób, które bazują na otwartym udostępnionym kodzie Androida i budują własny. Ten drugi to nowe funkcje, możliwości, wygląd itp. Ale też potencjalnie więcej błędów (różnie bywa).

Są tacy, co po prostu się bawią tworzeniem "własnych Androidów" z dodatkami, dostrzegają, że ma on dużo możliwości i dostosowują go. Inni chcą wycisnąć z zastosowanych podzespołów maksymalną wydajność albo mają swój pomysł na zarządzenie nimi z poziomu systemu. No i tak powstają custom romy 🙂 Ich wgranie to oczywiście utrata gwarancji i zabawa na własną odpowiedzialność. 

Xperia Z5 jest nawet nieźle wspierana ze strony takich twórców. Można by coś wybrać. Ja np. swego czasu miałem Existenz (nazwa jednego z romów) i było ok.  

Wgrywanie custom romów to trochę bardziej wymagająca sprawa i byś musiał zacząć od odblokowania bootloadera i kopii kluczy drm. Jak się to zrobi niepoprawnie, to poleci jakość aparatu, ulepszenia audio od Sony, a nawet potencjalnie można popsuć telefon na amen. Także dla zaawansowanych. Jeśli jesteś zainteresowany, możemy spróbować Cię pokierować, ale znaj ryzyko (które jest niewielkie, jeśli wszystko byś robił zgodnie z poradnikami) 😉 

Jeśli nie odczuję jakiejś znaczącej poprawy wytrzymałości baterii, to chyba raczej nie ma sensu instalować custom romu.

Jest jakiś oficjalny soft wydajny dla baterii który mógłbyś polecić? Szukałem na forum, ale jakoś ciężko po zmianie wersji forum. 

Wkurzają mnie też aplikacje w pakiecie z softem i ich ciągła aktualizacja, Spotify, Facebook, pakiety Google. Czy jest jakaś szansa na zainstalowanie softu czystego, bez tych aplikacji? 

A może na początek wystarczy wgrać na czysto to co posiadasz? Nie pisałeś w sumie czy próbowałeś. W razie czego:

https://www.xperiasite.pl/topic/21247-naprawaaktualizacja-telefonu-programem-xperia-companion/

Co do możliwości usunięcia aplikacji wbudowanych w oprogramowanie - wszystko się da, ale nie wszystko w prosty sposób. Jeżeli w grę wchodzą tylko oficjalne sposoby, to pokaż co masz w ustawieniach->aplikacje->wybierz jakaś aplikacje. Podeslij zrzut. Niestety nie pamietam jak to było w starszych wersjach Androida. Muszę zobaczyc.

Zrobię downgrade przez Flashtoola, tylko nie wiem który soft był najbardziej ekonomiczny, a nie mogę nigdzie w necie takiej opinii znaleźć...

Co do tych aplikacji systemowych to wiem jak je usunąć/zatrzymać, tylko bardziej chodziło mi o gotowy soft bez tych wszystkich dodatków od Sony, ale skoro nie da się z oficjalnego, to trudno, w te nieoficjalne raczej nie chce mi się bawić bo i tak w moim przypadku wiele pewnie nie zyskam. 

W sumie miałem swego czasu Z5 i faktycznie trochę lepiej z tą baterią była na wcześniejszych wersjach Androida. Możesz spróbować. Podrzucam soft do wersji Dual Sim E6653 jak masz inny, daj znać:

19 godzin temu, tojapiotrek napisał:

Co do tych aplikacji systemowych to wiem jak je usunąć/zatrzymać, tylko bardziej chodziło mi o gotowy soft bez tych wszystkich dodatków od Sony, ale skoro nie da się z oficjalnego, to trudno, w te nieoficjalne raczej nie chce mi się bawić bo i tak w moim przypadku wiele pewnie nie zyskam. 

Z oficjalnego da się wyciąć te rzeczy, ale trzeba się "bawić". 

Mam E6653 na jedną SIM, rozumiem że E6633 to DUAL SIM?

Widzę też w dziale firmawere np. "E6653 32.2.A.0.253 Germany". Czym taki soft przeznaczony na region Niemcy będzię się różnił od tego środkowoeuropejskiego? 

ajć, na górze pomyłka z mojej strony. Oczywiście, że E6653 to Single SIM. Taki wgraj.

Godzinę temu, tojapiotrek napisał:

Widzę też w dziale firmawere np. "E6653 32.2.A.0.253 Germany". Czym taki soft przeznaczony na region Niemcy będzię się różnił od tego środkowoeuropejskiego? 

Nie będzie się różnił za bardzo. Może mieć/nie mieć dodatkowe aplikacje. 

Czy powinienem sugerować się liczbą wyświetleń w dziale FIRMWARE?

Wgrałem Androida 6.0.1 i jeszcze go testuję, ale widzę że 5.1.1 miał największe wzięcie. Świadczy to o jego solidności czy był np. potrzebny do jakichś modyfikacji i stąd ta popularność tej wersji? 

16 minut temu, tojapiotrek napisał:

Czy powinienem sugerować się liczbą wyświetleń w dziale FIRMWARE?

Nie 🙂 

16 minut temu, tojapiotrek napisał:

Wgrałem Androida 6.0.1 i jeszcze go testuję, ale widzę że 5.1.1 miał największe wzięcie. Świadczy to o jego solidności czy był np. potrzebny do jakichś modyfikacji i stąd ta popularność tej wersji? 

Świadczy to o tym, że X lat temu był większy bum i fascynacja Androidem niż teraz - co z resztą widać po forach o Androidzie no i niestety również po naszym. Teraz wiele osób kupuje gotowy produkt i użytkuje do zepsucia. Jak Xperia Z5 była na Androidzie Lollipop, to jeszcze było duże zainteresowanie modyfikacjami i ulepszeniami. Była masa ludzi, które lubiły "grzebać", zmieniać, próbować różnych modów, romów etc. A do tego często trzeba było wgrywać na nowe oprogramowanie oryginalne (bo np. wymagał tego rom, albo się przekombinowało i popsuło softwarte'owo telefon). Potem smartfony szybko ewoluowały no i zainteresowanie spadło - większość osób nie czuła/czuje potrzeby poprawiać fabryki 😉 Choć tacy co bez roota żyć nie mogą, też są 😄