Skocz do zawartości

Forum XperiaSite.pl używa ciasteczek (cookies). Przeczytaj naszą Polityka prywatności i plików cookies by dowiedzieć się więcej. Kliknięcie w przycisk obok wyłączy to okno.    Zgadzam się na ciastka
  • Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie
PORADNIK

Instalacja i opis sterownika ADB (Android Debug Bridge)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Reputacja: 619
  • 5209 postów
  • Telefon:Xperia XZ Premium Dual
  • Android:Oreo (8.0.0)
  • Rom:47.1.A.5.51
  • Kernel:stock
  • Operator:Play

Napisano 20 grudzień 2013 - 13:14

Co to jest SDK?
SDK (ang. Software Development Kit) – zestaw narzędzi dla programistów niezbędny w tworzeniu aplikacji korzystających z danej biblioteki (np. DirectX SDK), pod dany system (np. Microsoft Platform SDK), sprzęt itp. [wikipedia]

Przeciętnemu użytkownikowi całe SDK potrzebne nie jest - do szczęścia przydaje się jednak wykorzystywanie jednego z narzędzi tego pakietu - Android Debug Bridge (ADB).

Co to jest ADB?

ADB jest narzędziem z pakietu Android SDK umożliwiającym komunikację pomiędzy emulatorem systemu ANDROID a komputerem. Jego możliwości są ogromne, otrzymujemy m.in pełen dostęp do Androida i to z poziomu komputera, co jest znacznie wygodniejsze niż grzebanie w Androidzie przy użyciu np. Terminal Emulatora.

No dobra. Wchodzę w to... Co dalej?
Aby uzyskać szereg możliwości należy na początek zainstalować sterowniki i niektóre pakiety. Ten poradnik przeprowadzi Cię przez ten proces.

1. Zaopatrz się w Java SE JDK i ją zainstaluj (bez tego ani rusz, instalacja sdk nie ruszy). Poniżej link, gdzie znajdziecie najnowszą wersję. 

Download

Treść ukryta. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj by zobaczyć zawartość.

2. Pobierz Android SDK Tools. Właściwy plik znajdziesz po przewinięciu strony, pod nagłówkiem Get just the command line tools.
Download

3. Pobrane archiwum wypakuj w wygodne dla siebie miejsce. Ja wypakowałem do folderu C:\sdk-tools.
4. To, co zostało pobrane, to tylko podstawowy pakiet, niezawierający nawet sterowników. Uruchom teraz wiersz polecenia (cmd) i przejdź w nim do katalogu, gdzie znajduje się folder tools/bin. 

Załączony plik  az.PNG   6,57 KB   3 Ilość pobrań

5. Obecnie możesz skorzystać z narzędzia sdkmanager, który umożliwia pobranie dodatkowych pakietów. Możesz użyć poniższego polecenia, by podejrzeć jakie pakiety już masz, jakie wymagają aktualizacji, a jakie są możliwe do pobrania.

Załączony plik  2.PNG   54,23 KB   3 Ilość pobrań

Załączony plik  3.PNG   3,68 KB   3 Ilość pobrań

6. By móc połączyć się z telefonem potrzebujesz zainstalować pakiet sterowników oraz pakiet platform-tools. W tym celu wpisujesz następujące komendy:

Po wydaniu pierwszej z komend wyświetlone zostaną warunki licencji, które należy zaakceptować przyciskiem Y. Może również pojawić się informacja o braku pliku repositories.cfg, co możemy spokojnie pominąć.

Załączony plik  4.PNG   124,91 KB   3 Ilość pobrań

Załączony plik  5.PNG   2,6 KB   3 Ilość pobrań

7. Pozostałe pakiety nie są wymagane, chyba, że planujesz tworzyć aplikacje na Androida :)
8. Pobranie pakietów skutkuje utworzeniem dodatkowych folderów w katalogu, do którego wypakowano SDK Tools. Po pobraniu platform-tools pojawi się folder o tej samej nazwie, a w nim m.in. aplikacja adb.exe. Jeżeli tak jest, wszystko przebiegło poprawnie.

Ułatwmy sobie trochę życie...
Chcąc korzystać z ADB musimy obecnie wywołać program poprzez polecenie, które zawiera lokalizacje pliku adb.exe. W moim przypadku byłoby to:

Może to być nieco uciążliwe, szczególnie gdy ktoś ma bardziej rozbudowaną ścieżkę. Istnieje jednak sposób na uniknięcie tej niedogodności. Jest to dodanie zmiennej środowiskowej do systemu. Zabieg jaki za chwilę zostanie opisany, umożliwi nam dostęp do adb.exe z każdego miejsca w wierszu poleceń :friends

Dodanie folderu platform-tools jako zmiennej środowiskowej
1. Na początek musisz zlokalizować folder platform-tools. Znajduje on się w folderze, gdzie wypakowałeś sdk tools. U mnie było to C:\sdk-tools\platform-tools\
2. Jeżeli udało nam się zlokalizować folder z pierwszego punktu to skopiujmy jego lokalizację. 

3. Teraz przejdźmy do edycji naszych zmiennych środowiskowych.
Dla WINDOWSA XP

Spoiler

DLA WINDOWSA 7
Spoiler

DLA WINDOWSA 10

Spoiler

Sprawdzamy działanie
1. Podłączmy nasz telefon przy użyciu kabla USB.
2. Istnieje możliwość, że system wykryje nowy sprzęt i poprosi o instalację sterownika. Jeżeli tak, wybieramy w kreatorze odpowiednio: Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika->Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze.

Wyświetlona lista:
a) może przedstawiać dostępny sterownik ADB - jeżeli tak jest po prostu klikamy dalej.
b) może nie odnaleźć sterownika ADB - w tym wypadku należy podać jego lokalizację na dysku. Znajdziesz go w X:\TwojaLokalizacjaSDK\sdk-tools\extras\google\usb_driver. Po wybraniu, kliknięcie w kreatorze przycisku Dalej spowoduje zainstalowanie sterownika.
3. Jeżeli sterownik jest już zainstalowany, można uruchomić wiersz poleceń i wpisać w nim polecenie "adb shell". Poprawne połączenie zostanie potwierdzone podobnymi komunikatami jak poniżej.
Załączony plik  44.png   28,96 KB   617 Ilość pobrań
4. Gratulacje, ukończyłeś ten poradnik ;)

Prosty przykład wykorzystania środowiska:
Załączony plik  55.png   32,33 KB   615 Ilość pobrań

Dodatek - sterowniki adb i usb w plikach.

Spoiler

Poradnik jest mojego autorstwa. Zabraniam kopiowania na inne fora, chyba że z odnośnikiem do tego tematu oraz zaznaczeniem kto jest jego faktycznym autorem.

• 0

#2 OFFLINE ioy

ioy

Zapalony Xperianin

• Reputacja: 3
  • 126 postów
  • Telefon:Xperia M4 Aqua

Napisano 07 październik 2016 - 13:08

Ale czy potrzeba instalować aż tak wielki i tak wymagający sprzętowo pakiet oprogramowania ADB dla kilku sterowników?

KittyKat FreeTab1001
  • 0

#3 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• Reputacja: 1919
  • 19363 postów
  • Telefon:Xperia Z2
  • Android:Nougat (7.1.2)
  • Rom:Resurrection Remix (5.8.4)
  • Kernel:Marrow Kernel (0.6 beta)
  • Operator:Virgin Mobile

Napisano 07 październik 2016 - 13:12

Nie.

Wystarczy pobrać to:

Download

Podłączyć telefon z włączonym Debugowaniem USB do komputera i uruchomić ten program. On pozwoli wgrać odpowiednie sterowniki.

Nie działa z Samsungami. Dla nich sterowniki są tutaj:

Download

• 0

#4 OFFLINE ioy

ioy

Zapalony Xperianin

• Reputacja: 3
  • 126 postów

Napisano 07 październik 2016 - 13:28

2. Pobierz Android SDK - właściwy plik znajdziesz po rozwinięciu "USE AN EXISTING IDE" Download

Ale chyba tam zmieniła się ścieżka i w ogóle nie ma czegoś takiego jak "USE AN EXISTING IDE" - warto uaktualnić

• 0

#5 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 19363 postów

Napisano 07 październik 2016 - 13:45

Tak nie do końca. Google po prostu stworzyło całkiem inny program niż ten opisany w poradniku, więc wszystko mogło zostać przerzucone w inne miejsce niż jest to opisane.

Pobierz to co podałem powyżej. Będzie o wiele szybciej.

• 0

#6 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5209 postów

Napisano 07 październik 2016 - 15:18

Poradnik zostanie uaktualniony na dniach. Dziękuję za informację. Niestety jeżeli nikt nie napisze, że trzeba poprawić nie jestem w stanie tego spamietac :)

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#7 OFFLINE Cisuwa

Cisuwa

Ostatni poziom wtajemniczenia

• Reputacja: 181
  • 1570 postów
  • Android:Marshmallow (6.0.1)
  • Rom:Stock
  • Kernel:Stock
  • Operator:Orange

Napisano 07 październik 2016 - 15:36

Minimal adb & fastboot 1MB

Użytkownik Cisuwa edytował ten post 07 październik 2016 - 15:39

• 0

#8 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5209 postów

Napisano 11 październik 2016 - 13:04

Poprawiono pierwszy post w związku ze zmianami na stronie developer.android.com

• 0

#9 OFFLINE Arielis

Arielis

Nowicjusz

• Reputacja: 0
  • 1 postów
  • Telefon:Xperia Z
  • Android:Nie podano

Napisano 09 grudzień 2017 - 18:13

Witam,

mam pytanie co robię źle w wierszu poleceń jeśli po wpisaniu ścieżki do adb.exe wyświetla mi cały spis komend jak w pierwszym screenie.

Natomiast po tym jak wpisuje adb shell czy cokolwiek innego z adb na początku to wyświetla mi taką oto informację jak w drugim screenie. (zaznaczone na biało)

Co robie źle albo o czym zapomniałem że to mi nie działa. Komórkę mam podłączoną, tryb debugowania właczony, sterownik zainstalowany. Ale tak jakby samo ADB nie działało. 

Z góry dzięki za rady :)

Pozdrawiam

Załączone pliki

• 0

#10 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5209 postów

Napisano 09 grudzień 2017 - 18:31

Odpowiedź na pierwsze pytanie:

To, że komendy Ci się wyświetlają po odpaleniu adb.exe w konsoli to normalny objaw. Spróbuj wejść do katalogu, gdzie zainstalowałeś poprzez:

i potem wpisać adb shell. Wcześniej oczywiście podepnij telefon do PC.

Odpowiedź na drugie pytanie:

Jeżeli chcesz, aby polecenia adb były widziane globalnie, czyli bez względu na to, w jakim katalogu się znajdujesz, to musisz dodać zmienną środowiskową i zrestartować maszynę. Opisałem to w pierwszym poście pod nagłówkiem: Dodanie folderu SDK jako zmiennej środowiskowej.

Oczywiście nie jest to obligatoryjne, o ile nie przeszkadza Ci ciągłe wchodzenie w folder z adb.exe. W przeciwnym wypadku system nie zna czegoś takiego jak adb, chyba że znajdzie coś takiego w katalogu, w którym się obecnie znajdujesz.

W razie dalszych problemów, pisz śmiało.

• 0

#11 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 19363 postów

Napisano 09 grudzień 2017 - 19:59

Co do wskazywania ścieżki dostępu, to chyba najlepiej wgrać Minimal SDB&Fastboot. Wtedy w Menu Start pojawi się skrót do skryptu uruchamiającego CMD w folderze zawierającym zarówno pliki ADB, jak i Fastboota.

Od Win7 (a może i Vista) wystarczy przejść do folderu z adb.exe i trzymając SHIFT kliknąć PPM na wolnym polu, a w menu kontekstowym pojawi się opcja Otwórz okno polecenia tutaj. Bez zabawy z komendą cd.

• 0

#12 OFFLINE juggler

juggler

Administrator

• Autor tematu
  • 5209 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 15:00

Ponieważ trochę się pozmieniał sposób instalacji, poprawiłem pierwszy post. 

• 0

#13 OFFLINE Millerek

Millerek

Nowicjusz

• 7 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 17:06

Jak powinno się zakończyć tzn wyjść w wierszu poleceń z adb? I jak bezpiecznie odłączyć telefon?
Pytam ponieważ komenda exit niby zamyka okno ale "bezpieczne wysunięcie urządzenia usb" nie działa bo pojawia się komunikat że urządzenie usb jest zajęte przez ADB.. ..
  • 0

#14 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 19363 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 17:24

Jak pojawi się kolejna linijka z migającym kursorem "_" (coś w stylu "C:/adb> _") to możesz odłączyć.

W sumie jak nic ważnego nie robisz, to możesz odłączyć także w trakcie działania jakiejś komendy.

A tak to zawsze jest komenda "exit" w CMD.

No i telefon możesz odłączyć bez obaw o uszkodzenie pamięci (o ile to model z 2013 roku lub nowszy), bo one łączą się w trybie MTP, nie MSC, a więc nie dochodzi do zamontowania pamięci.

• 0

#15 OFFLINE Millerek

Millerek

Nowicjusz

• 7 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 17:30

Chodzi o Xperie Z5 Premium.
A patrzyłem i zmieniałem tylko Size i Density (bo tylko to mnie zainteresowało), aby sprawdzić co i czy wogóle mi podpasuje...
Ale i tak po wpisaniu komendy EXIT jak wiersz poleceń zamknął się, i dalej nie mogłem "odłączyć bezpiecznie urządzenia...", to uruchamiałem menedżera i zabijałem tzn zamykalem uruchomiony adb.exe (czy jakoś tak), i wtedy mogłem dopiero odłączyć bezpiecznie urządzenie usb...
  • 0

#16 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 19363 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 18:52

Ja bym bez obaw odłączył. Nie ma powodu do obaw, bo nie ma szans na jakikolwiek problem z miejscem montowania pamięci.

Ale prawda, zapomniałem o serwerze ADB, który wciąż działa w tle, mimo wyłączonego CMD.

• 0

#17 OFFLINE Millerek

Millerek

Nowicjusz

• 7 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 19:07

Ok, dzięki za info.
  • 0

#18 OFFLINE maciejbro01

maciejbro01

Coś tam skrobnął

• Reputacja: 1
  • 11 postów
  • Telefon:Xperia Z3 Dual
  • Rom:stock
  • Kernel:3.4

Napisano 05 marzec 2018 - 12:58

Mam pytanie:

co robię źle? :)

najpierw zainstalowałem wtyczkę java ze strony

. Po czasie skumałem, że nie o to chodzi, więc wrzuciłem tą z tutoriala (mam w menu start Java Development Kit). Później paczka SDK tools (dwa razy, bo pomyślałem, że może coś nie tak się sciągnęło). I przy próbie uruchomienia mam takie komunikaty, jak w załączonych jpg-ach. Robię coś źle, czy tak ma być?

Dodam, że mam win7 64bit.

pierwszy screen powinien być drugim, ale jakoś nie ogarniam :D

Załączone pliki

• 0

#19 OFFLINE ch3mn3y

ch3mn3y

(o_O) Jaola Tymon (O_o)

• 19363 postów

Napisano 05 marzec 2018 - 15:28

sdkmanager to aplikacja, która działa jedynie przy użyciu komend. Nie ma GUI. Tak więc jej nie uruchomisz wpisując sdkmanager w CMD, a jedynie poprzez wykorzystanie odpowiednich komend - a te zostały właśnie rozpisane przez system Windows :)

• 0

#20 OFFLINE maciejbro01

maciejbro01

Coś tam skrobnął

• Reputacja: 1
  • 11 postów
  • Telefon:Xperia Z3 Dual
  • Rom:stock
  • Kernel:3.4

Napisano 05 marzec 2018 - 19:31

Dzieki ch3mn3y za odpowiedź.
Domysliłem sie, że żadna aplikacja z graficznym interfejsem mi sie nie odpali. Ale zaniepokoiła mnie druga część zrzutu ekranu. Kiedy wpisałem sdkmanager --list pojawił mi się dziwny komunikat (na pierszym zrzucie, mniej więcej w połowie wysokości). Niestety kolejność zdjęć jest pomylona, a nie mogłem zmieścić tego na jednym zrzucie ekranu.

Wygląda, jakby był problem z javą??

Użytkownik maciejbro01 edytował ten post 05 marzec 2018 - 19:33

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PORADNIK

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

XperiaSite.pl jest nieoficjalnym i niezależnym serwisem poświęconym smartfonom z serii Sony Xperia. Wszystkie znaki towarowe, nazwy firm oraz logotypy wymienione na stronie należą do ich właścicieli.Strona ma charakter informacyjny.